Alimenty – gorący temat  

 

Alimenty to stale gorący temat. Chodzi zarówno o pieniądze od rodziców jak i od współmałżonków czy dzieci. Zagadnienie jest na tyle ważne, że adwokat Joanna Hetman-Krajewska postanowiła o tym napisać książkę „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny”

 

„O alimentach bywa głośno, ale szczególnie w jednym kontekście: ona została z przysłowiową gromadką dzieci, a on nie płaci, a przecież powinien… Jednak obowiązek alimentacyjny to znacznie szerszy temat. Kto ma do nich prawo, (bo nie tylko dzieci) jak tych praw dochodzić, ale też jak bronić się przed nadużyciami? O tym wszystkim pisze Joanna Hetman-Krajewska w swojej najnowszej książce „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny”. – Wyjaśnia Monika Perdjon – interwenient kryzysowy, terapeuta TSR, mediator rodzinny i coach. – „Do poradnika usiadłam dość niepewnie, z obawą, czy nie zginę w gąszczu aktów prawnych? Nic bardziej mylnego. Książka „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić?. Poradnik praktyczny” odpowiada chyba na wszystkie możliwe pytania i to w niezwykle jasny i zrozumiały sposób. Czasami bywa też zabawnie. Ten poradnik powinien powstać już dawno. Dobrze, że jest.” – Uważa Monika Perdjon – interwenient kryzysowy, terapeuta TSR, mediator rodzinny i coach.

 

Książka „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” Joanny Hetman-Krajewskiej jest to pierwszy na polskim rynku tak obszerny i napisany przystępnym językiem poradnik, dotyczący spraw alimentacyjnych, przeznaczony dla zwykłego czytelnika – nieprawnika. Napisane przystępnym językiem wyjaśnienia aspektów prawnych poparte są przykładami z życia. Są one uzupełnione wywiadami ze specjalistami, zajmującymi się pomocą dla ludzi borykających się z problemem alimentacji: sędzią rodzinnym, mediatorem, pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, komornikiem oraz detektywem!

 

Książka „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” Joanny Hetman-Krajewskiej to jedyna na rynku taka obszerna praktyczna publikacja dotycząca spraw o alimenty – zarówno z punktu widzenia osób dochodzących alimentów, jak i osób zobowiązanych do alimentacji. Najważniejsze zagadnienia są ujęte w ramkach – dla większej czytelności przekazywanych treści. Wszystko po to, by po książkę mogła sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem. Odrębna, obszerna część książki jest poświęcona zagadnieniom ochrony osób zobowiązanych do alimentacji, dzięki czemu książka stanowi cenne źródło wiedzy nie tylko dla osób dochodzących roszczeń alimentacyjnych, ale również dla osób zobowiązanych do alimentacji, które chcą chronić się przed nadmierną roszczeniowością osób uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych.

 

„Alimenty to nie prezenty” – mec. Joanna Hetman-Krajewska przypomina fakt oczywisty dla prawników, ale wciąż nieoczywisty dla większości społeczeństwa. I bardzo dobrze, bo takiej książki zdecydowanie brakowało na rynku. Już samo hasło, „alimenty”, budzi przede wszystkim kontrowersje i duże emocje, głównie niestety negatywne.” – Uważa Magdalena Kuszewska dziennikarka. – „Dlatego najnowsza książka mec. Joanny Hetman-Krajewskiej, pt. „Alimenty: jak dochodzić, jak się przed nimi bronić. Poradnik praktyczny” jest pozycją obowiązkową dla wielu osób i rodzin. Nie tylko tych, w których następuje separacja czy rozwód i należy ustalić alimenty dla małoletniego dziecka bądź małżonka. Autorka przypomina, że obowiązki alimentacyjne mogą czy też często muszą być (zależnie od sytuacji, stanu zdrowia i okoliczności) przywilejem również takich osób, jak rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci ze związku niemałżeńskiego, a nawet pasierb czy macocha.” – Twierdzi Magdalena Kuszewska – dziennikarka. – „W poradniku jest szereg rzetelnych, szczegółowych informacji na temat alimentów w każdym kontekście, nawet w tak nieznanych szerzej obszarach, jak podatki czy zdolność kredytowa. Joanna Hetman-Krajewska, która specjalizuje się m.in. w prawie rodzinnym i od lat jest pełnomocnikiem przy rozwodach, ujawnia wiele nieznanych faktów. Opisuje choćby przesłanki, jakimi kieruje się sąd, rozstrzygający sprawy dot. alimentacji. W książce znajdziemy też konkretne i praktyczne informacje na temat prób ugody oraz wzory pozwów, co stanowi świetne uzupełnienie całości.” – Przekonuje  Magdalena Kuszewska – dziennikarka.

 

Joanna Hetman-Krajewska w książce „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” skrupulatnie omawia rodzaje roszczeń alimentacyjnych (np. alimenty na małoletnie lub pełnoletnie dziecko, małżonka, rodzica, czy roszczenie o zasądzenie odpowiedniej kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny) i zagadnienia ochrony osób zobowiązanych do alimentacji. Książka “Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” Joanny Hetman-Krajewskiej wyjaśnia wszelkie aspekty spraw alimentacyjnych, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronną ręką.

 

Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej Patrimonium. Autorka poradnika „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” ma wieloletnie doświadczenie zawodowe (jest pełnomocnikiem zawodowym od 2003 r.), chociaż pierwszy raz w sądzie była w wieku 5 lat – z mamą, która przez ponad 40 lat pracowała jako sędzia rodzinny. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Obsługując klientów w sprawach rozwodowych bądź okołorozwodowych, stara się udzielić im wsparcia prawnego oraz patrzeć na problem całościowo. Dlatego jako sprzymierzeńców traktuje mediatorów czy psychologów, w tym psychoterapeutów par.

 

Joanna Hetman-Krajewska ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Jest absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m. in. w Centrum Praw Kobiet. Joanna Hetman-Krajewska jest autorką książek: „Podstawy prawa własności intelektualnej” (Biblioteka Analiz, wiele wydań), „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Rozwód i separacja. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2020), „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021).Wkrótce – również nakładem oficyny Wolters Kluwer – ukaże się jej kolejna książka: „Alimenty. Wzory pism z komentarzem” (Wolters Kluwer, Warszawa 2021).

 

Centrum Informacji /DEC/ 8.10.2021

 

Related Post