Apel branży narciarskiej do rządu o otwarcie stoków

 

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne  apeluje do rządu o otwarcie wyciągów narciarskich z dniem 1 lutego 2021 r. Jak twierdzą autorzy apelu, ten krok da możliwość uratowania wielu ośrodków narciarskich przed upadłością.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia sanitarne wiążące się chociażby z  koniecznością zamknięcia stoków narciarskich, początkowo obowiązywały od 27 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Polski rząd podjął jednak decyzję o przedłużeniu ich obowiązywania do końca stycznia 2021. To działanie polskiego rządu nie spodobało się przedstawicielom branży turystycznej, której pandemia SARS-CoV-2 nie oszczędza. Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wystosowało w tej sprawie pismo do Jarosława Gowina – Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak czytamy w dokumencie Stowarzyszenie jest zgodne co do konieczności ochrony zdrowia Polaków i jak najszybszego zakończenia epidemii. Przeciwstawia się jednak niekonsekwentnej i nieadekwatnej do sytuacji decyzje rządzących: “Według zapowiedzianego planu etapów, powinniśmy nadal normalnie funkcjonować w reżimie sanitarnym i nie stanowić obciążenia dla państwa, a wręcz w ten sposób pomagać, utrzymując chociażby zatrudnienie i zapewniając wpływy z tytułu podatków dla państwa”.

W październiku 2020 roku Stowarzyszenie podjęło konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w ramach których wypracowano warunki obostrzeń sanitarnych na okres zimowy. Obowiązywały one właśnie do 27 grudnia 2020 roku.  W liście poruszono również kwestię poniesionych przez ośrodki narciarskie strat finansowych. Przygotowanie ośrodków do zimy pochłonęło 31.948.700 złotych, w tym 578.800 złotych przygotowanie stacji do obostrzeń sanitarnych. Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne szacuje, że branża traci ok. 5.000.000 złotych dziennie z powodu zamkniętych stacji narciarskich co do 17 stycznia 2021 roku daje kwotę  – 99.582.000 złotych. Do 31 stycznia 2021 branża poniesie kolejne straty w wysokości 66.388.000 złotych.

Autorzy apelu podkreślają, że otwarcie branży 1 lutego 2021 r. to dla nich ostatnia deska ratunku: „Dla nas marzec 2021 to już za późno. Większość stacji kończy wtedy sezon i brak jakichkolwiek przychodów zimą będzie oznaczało niemożliwość zapłacenia jakichkolwiek podatków, zobowiązań pracowniczych, nie mówiąc o inwestycjach, które w naszej branży dokonuje się co rok”. Oprócz problemów finansowych, stacje narciarskie borykają się z problemem niepokornych saneczkarzy, którzy szusują po zamkniętych stokach w najlepsze, bez zachowania jakichkolwiek zasad reżimu sanitarnego.

WebCamera: Tłumy na zamkniętym stoku w Podstolicach k. Wieliczki

 

Tłumy mieszkańców opanowały  Stok  na Dębowcu w Bielsko Białej (  Fb: Waszym Okiem – Radio Bielsko)

Rząd polski robi co może by ratować przedsiębiorców. W podpisanej przez Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczpospolitej nowelizacji ustawy zwanej tarczą antykryzysową zawarto rozwiązania określane jako „Tarcza 6.0” uzupełniono również zapisy „Tarczy 5.0”.

W przypadku pierwszego rozwiązania do dyspozycji przedsiębiorców będzie jednorazowe postojowe na miesiąc w przypadku 40 proc. spadku przychodów, zwolnienie ze składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za listopad 2020 jeśli spadek przychodów wyniesie ponad 40 proc., możliwość pozyskania mini pożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności oraz dopłaty do wynagrodzeń.

W ramach tarczy 5.0 przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe postojowe na trzy miesiące w sytuacji gdy spadek przychodów wyniesie 75 proc. oraz zwolnienie ze składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od lipca do września 2021 r. w tożsamej sytuacji.

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wskazuje, że pomoc oferowana w Tarczy 6.0  nie jest  dostosowana do specyfiki  branży narciarskiej ze względu np. na jej sezonowość. Kwestie finansowe to jednak nie wszystko. W piśmie do Wicepremiera Jarosława Gowina przedsiębiorcy podnieśli również argumenty dotyczące kluczowego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie tak psychiczne jak i fizyczne polskiego społeczeństwa: ”Ośrodki nie są ogniskami zakażeń – trudno o zarażenie w trakcie rekreacji na świeżym powietrzu. Narciarstwo i snowboarding bardzo dobrze wpływają na kondycję psychofizyczną społeczeństwa, szczególnie teraz tak potrzebną” – tłumaczą przedsiębiorcy ze Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne zrzesza ponad 90 stacji narciarskich. Jest  ono również jako jedyne w Polsce członkiem organizacji FIANET (fr. Fédération internationale des associations nationales d’exploitants de téléphériques, funiculaires et autres transports par câbles pour voyageurs – Międzynarodowa Federacja Krajowych Stowarzyszeń Operatorów Kolei Linowych, gondoli i Innych Transportów Kolejowych dla Podróżujących) oraz NSAA ( ang. National Ski Areas Association – Amerykańskie Stowarzyszenie Ośrodków Narciarskich).

 

Centrum Informacji /WAC/ 18.01.2021

Related Post