CYBER.MIL z klasą od jesieni

 

Rozwój wirtualnej rzeczywistości jest faktem. Coraz więcej obszarów życia jest przenoszonych do cybernetycznej przestrzeni. Zjawiska związane z pandemią w znaczący sposób przyczyniły się do powiększenia się wirtualnego świata, zwłaszcza w obszarze szeroko rozumianej gospodarki. Oznacza to, że tam też ze swoją aktywnością przenoszą się przestępcy i wrogowie. Stąd konieczność aby i tam pojawili się eksperci i osoby wykwalifikowane z umiejętnościami pozwalającymi na ochronę przed niebezpieczeństwami. Świadome jest tego Ministerstwo Obrony Narodowej, które stworzyło program „CYBER.MIL z klasą”.

Dzięki programowi „CYBER.MIL z klasą” Ministerstwa Obrony Narodowej w każdym województwie, w jednej szkole średniej, powstanie klasa o profilu “Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. To zupełnie nowy profil w kształceniu młodzieży, będący odpowiedzią na współczesne wyzwania i potrzeby. Program zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa. Absolwenci tego programu będą z pewnością bardzo poszukiwanymi pracownikami.

Jedną z wytypowanych palcówek oświatowych jest Zespół Szkół Technicznych w Pile. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak osobiście wręczył certyfikat potwierdzający zakwalifikowanie do elitarnego programu Dyrektorowi popularnego pilskiego “Mechanika”, pani Darii Szostak. To ogromne wyróżnienie dla powiatowej szkoły, czyniące z niej czempiona edukacyjnego województwa.

„Jestem dumna z powiatu Pilskiego i uważam, że zwycięstwo w programie Ministerstwa Obrony Narodowej„CYBER.MIL z klasą”to imponujące wyróżnienie dla Zespołu Szkół Technicznych w Pile.” – Komentuje Marta Kubiak, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. – „Cyberryzyka są jednym z większych wyzwań najbliższych lat. Polska będzie potrzebować wielu wysokiej klasy specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlatego uważam, że inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej jest potrzebna. Wydaje mi się, że tę koncepcję trzeba poszerzyć. Wierzę, że uczniowie pilskiego “Mechanika” podołają zadaniu wspierania bezpieczeństwa cybernetycznej przestrzeni.” – Dodaje Marta Kubiak, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Warto zauważyć, że Zespół Szkół Technicznych w Pile mógł uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym do programu „CYBER.MIL z klasą” dzięki wsparciu radnych klubów Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile oraz klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu w Pile. Przeciwni tej aktywności byli radni Koalicja Obywatelska – Piła, a od głosu w sprawie podjęcia uchwały wstrzymali się radni związani z Polskim Stronnictwem Ludowym.

 

Centrum Informacyjne /DEC/ gospodarka 07.07.2020

 

Related Post