Czas na rowery elektryczne w Polsce

 

 

Rynek e-rowerów według badania międzynarodowej firmy analitycznej Mordor Intelligence został wyceniony na blisko 24.000.000.000 dol., a do 2026 r. może sięgnąć nawet 48.000.000.000. Europa jest najszybciej rozwijającym się rynkiem rowerów elektrycznych, a do Polski chce wejść międzynarodowy operator usług wypożyczania rowerów CityBike Global. Trwa przetarg na dostarczenie usługi wynajmu rowerów miejskich do systemu MEVO w Trójmieście.

 

Smart City Forum

W 2019 r. według Badania McKinsey postępująca urbanizacja zwiększy wartość branży mikromobilności z usługami komunikacyjnymi i transportowymi na krótkich odległościach nawet do 500.000.000.000 dol. do 2030 r. W samych Niemczech 4.300.000 gospodarstw domowych posiadało co najmniej 1 rower elektryczny – to oznaczało, że na początku 2020 r. co dziewiąte gospodarstwo domowe było wyposażone w ten środek transportu. W 2015 r. rower elektryczny posiadało 1.500.000 gospodarstw domowych.

 

Korzyści z użytkowania e-roweru jest wiele, to m.in. alternatywa dla samochodu, która pozwala szybko i bez wysiłku przemieszczać się, jednocześnie ograniczając emisję spalin. E-rowery świetnie wpisują się także w trend smart city.

 

Pomimo że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i narodowa kwarantanna spowodowały spadek produkcji e-rowerów, to po odwołaniu obostrzeń, ponownie wzrosło zainteresowanie tym środkiem transportu. Co ciekawe, ze względu na warunki sanitarne i ryzyko zakażenia (np. w komunikacji miejskiej) ludzie zaczęli kupować własne pojazdy, ale także znacznie częściej korzystać z usług rowerów miejskich. Tych ostatnich przybywa – takie systemy można spotkać w Warszawie, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Białymstoku. W Trójmieście do przetargu na dostarczenie usługi wynajmu rowerów miejskich do systemu MEVO wystartowało przedsiębiorstwo CityBike Global, które jest globalnym operatorem usług wypożyczania rowerów.

 

Hybrydowe lwy w Warszawie

 

„Trójmiasto czyli połączenie Gdyni, Sopotu i Gdańska, to duża metropolia, którą każdego roku odwiedzają dodatkowo dziesiątki tysięcy turystów. Ogromne zapotrzebowanie na rowery miejskie, coraz większa popularność komunikacji rowerowej i chęć przysłużenia się planecie – to kluczowe czynniki.” – Wyjaśnia Jordi Cabanas – Dyrektor zarządzający CityBike Global. – „Poza tym wiemy, że władze Gdańska, Gdyni i Sopotu są bardzo otwarte na współpracę z inwestorami, traktując ich po partnersku. To aglomeracja przyjazna ekologicznemu transportowi, przyjazna ludziom, przyjazna przedsiębiorcom – dlatego zainteresowaliśmy się Trójmiastem. Oczywiście, CityBike Global jako światowe przedsiębiorstwo jest dumne, że może oferować swoje usługi nie tylko w nowym mieście, ale także państwie, to bardzo motywujące i stymulujące nas do nowych wyzwań – mówi Jordi Cabanas – dyrektor zarządzający CityBike Global.

 

CityBike Global dostarcza w różnych krajach ok 20.000 rowerów w kilku systemach. Przedsiębiorstwo świadczy swoje usługi w Szwecji, Finlandii, Peru i Francji, łącząc systemy rowerów miejskich elektrycznych i mechanicznych – w zależności od wymagań zamawiających miast, np. w Helsinkach i Espoo CityBike Global dostarczyła łącznie 4.500 pojazdów mechanicznych, z kolei w Vantaa znajduje się 1.000 rowerów. Lima została wyposażona w 1.000 rowerów, a od kwietnia 2021 r. francuskie Clermont Ferrand posiada 620 rowerów mechanicznych.

 

CityBike Global nie jest producentem rowerów ani operatorem jednej, własnej technologii, przez co nie proponujemy jednego rozwiązania.” – Wyjaśnia Jordi Cabanas – Dyrektor zarządzający CityBike Global. – „Działamy jako integrator i globalny operator usługi, co pozwala zaproponować za każdym razem taki zestaw sprzętu, technologii i systemu operacyjnego, który najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb danego miasta i jest najbardziej efektywny ekonomicznie. W Polce widzimy ogromny potencjał. Jest to jeden z największych europejskich producentów rowerów, może już niedługo wyprzedzić Niemcy – ale w Polsce również z roku na rok rośnie liczba osób, korzystających na co dzień z roweru jako środka transportu, nie tylko rekreacji” – Przypomina Jordi Cabanas – Dyrektor zarządzający CityBike Global.

 

W Trójmieście CityBike Global zaproponował dostarczenie rowerów elektrycznych czwartej generacji, inteligentnie połączonych pojazdów eliminujących potrzebę instalacji doków i terminali trzeciej generacji, zmniejszając w ten sposób koszty inwestycyjne i operacyjne. Pojazdy posiadają zamki i systemy pozwalające na kontrolowane parkowanie w określonym obszarze lub w standardowym stojaku rowerowym, wykorzystując w ten sposób najlepsze systemy trzeciej generacji i systemy wolnobieżne, ale unikając ich problemów, zapewniając solidne i dopasowane rozwiązanie. Teraz CityBike Global bierze udział w przetargach w Wielkopolsce i na Śląsku.

 

Centrum Informacji /KAM/ 23.08.2021

Related Post