Debata o Warszawie odpowiedziała na pytanie jak zainteresować historią miasta?

Siedem wieków Warszawy

Centrum Informacji: Warszawa zasługuje na krzewienie wiedzy o jej histori. Jest to też potrzebne dla budowania tożsamości i więzi mieszkańców stolicy. Takie są konkluzje specjalnej debaty jaka odbyła się Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu. Dyskusja odbyła się na wokandzie nowej książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk.

W debacie o Warszawie, w Galerii Delfiny, na warszawskim Powiślu, uczestniczyli: dr hab. inż. Lech Królikowski – varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; Marcin Rosołowski, współautor książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” oraz Kamil Ciepieńko – samorządowiec i społecznik, autor książki „Praga II. Nasza historia”, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Debata: można wzbudzić zainteresowanie historią Warszawy

Marcin Rosołowski – współautor nowej książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” wskazał, że Warszawa to specyficznie miasto, które w ciągu niespełna 50 lat dwukrotnie  w radykalny sposób zmieniło swoją siatkę społeczną. Pierwszy raz w wyniku II wojny światowej, drugi raz w wyniku rozwoju po roku 1989. e, pierwsza zmiana wynikała z tragedii, naznaczona była zniszczeniem i ludobójstwem, druga zaś – dynamiką nowoczesności. Tak, jak po 1945 roku stolica otrzymała potężny „zastrzyk” mieszkańców wcześniej z nią niezwiązanych, tak też w ostatnich 30 latach zyskała dziesiątki tysięcy nowych warszawiaków, którzy z nią związali swoje życie zawodowe i rodzinne. Według Marcina Rosołowskiego  „nowych warszawiaków” należy zainteresować historią miasta, którego obywatelami stali się z własnego wyboru.

Debata pokazała bogactwo historii Warszawy

Kamil Ciepieńko – samorządowiec i społecznik, autor książki „Praga II. Nasza historia”, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, uważa historia miasta jest pełna fascynujących opowieści o życiu codziennym, zwyczajach i tradycjach mieszkańców. Przez kilkaset lat miasto było areną ważnych wydarzeń politycznych, od negocjacji pokojowych po decydujące bitwy, to historia wielokulturowości, gdzie spotykają się różne wpływy artystyczne, naukowe i społeczne. Potwierdzeniem tego jest nowa książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk. 

Debata o Warszawie pokazała, że dzieje miasta w zasadzie od początku jego istnienia to dzieje asymilacji przybyszów z różnych grup społecznych i etnicznych. Warszawa, zdaniem uczestników dyskusji, budowała swoją siłę dzięki różnorodności. W dobie próby, jaką były zabory, zwłaszcza rosyjska okupacja, ta różnorodność była jednym z czynników przetrwania polskości. Przykładem mogą być lata 1861-1863, kiedy to ramię w ramię na rzecz sprawy niepodległości Polski stawali warszawiacy pochodzenia polskiego, niemieckiego i żydowskiego.

Budzeniem lokalnej tożsamości może być reaktywacja idei Jarmarku Generalnego Świętojańskiego, którego historia sięga wieków średnich. Warszawskie jarmarki funkcjonowały jako ważne wydarzenia gospodarcze aż do początków XX wieku. To idea, która może być z powodzeniem podjęta. Będzie to powrót do tradycji oraz impuls do budzenia tożsamości Warszawiaków.

Debata o Warszawie inspirowana książką „Siedem wieków Warszawy”

Dla pogłębienia wiedzy na temat książki „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk, powstała seria materiałów video poruszająca wybraną tematykę publikacji. Materiały można obejrzeć na kanale YouTube Fundacji XBW Ignacego Krasickiego.

Nowa książka „Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są varsavianista Marcin Rosołowski i historyk Arkadiusz Bińczyk, jest szczegółową chronologią dziejów miasta od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy. Skrupulatnie zebrane ponad 3.500 faktów zabiera czytelników w niesamowitą historię przemian, będących jednocześnie dokumentacją życia i rozwoju Warszawy i jej społeczności. Jej publikację dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność Po Polsku Priorytet I. Patronat medialny nad debatą o Warszawie objęli: Polska Agencja Prasowa, dziennikk „Super Biznes” i magazyn „Stolica”. Relację z debaty można obejrzeć na kanale YT.

Centrum Informacji /DEC/ 28.12.2023