Doświadczenie zawodowe warto zacząć zdobywać już na studiach

 

Badania potwierdzają, że rośnie liczba studentów i absolwentów, dla których ważne jest wczesne zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Do podejmowania pierwszej pracy już na początku studiów, choćby w formie wolontariatu, stażu czy praktyki wakacyjnej przekonują także eksperci z różnych branż, wypowiadający się dla internetowej platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju. Na portalu można znaleźć także inspiracje, w jakich organizacjach szukać staży.

 

W badaniu przeprowadzonym wśród studentów i absolwentów, przez portal Pracuj.pl, 94 proc. respondentów zadeklarowało, że ma już za sobą pierwsze zawodowe doświadczenia – pierwszą pracę podejmowali oni zwykle około 19. roku życia. 68 proc. badanych zaczynało od zatrudnienia na pełen etat, nieco mniejsza grupa miała styczność ze stażami i praktykami (55 proc.), a mniej niż połowa podejmowała prace dorywcze (48 proc.) lub prace wakacyjne w Polsce (40 proc.).

 

Osoby z dużym dorobkiem zawodowym także uważają, że warto zacząć pracować już na początku studiów. – „Ekonomia to przede wszystkim powinna być praktyka. Sama ekonomia nigdzie nas nie zaprowadzi, jeżeli zostaniemy w budynku uczelni (…). Naprawdę zachęcam wszystkich, żeby od pierwszego dnia studiów zacząć pracować gdziekolwiek kierunkowo – na wolontariatach, na stażach i wszelkich formach wakacyjnych, pozawakacyjnych i od razu łączyć praktykę z tym, czego będziemy się uczyli na studiach.” – Zachęca Dorota Filipowicz – wiceprezes zarządu Eurolinks, absolwentka Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, w wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju.

 

Staże dla studentów lub absolwentów proponuje wiele organizacji. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, konkursom dla studentów, płatnym stażom i praktykom swoje przyszłe kadry tworzy m. in. Żabka Polska. Ta sieć sklepów pragnie aby młodzi ludzie, jeszcze przed wejściem na rynek pracy, mogli zdobyć doświadczenie, w interesującej ich branży. – „Możliwości, które staramy się tworzyć dla studentów, dają zetknięcie z praktyką codziennego funkcjonowania organizacji.” – Wyjaśnia Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych w Żabka Polska. Sieć oferuje wiele propozycji rozwoju zawodowego, m.in. staże, praktyki, a także program „Kreatorzy produktów”, umożliwiający tworzenie projektów produktów, które być może trafią na sklepowe półki.

 

Natomiast Polski Koncern Naftowy Orlen oferuje studentom i absolwentom płatne staże trwające 6 lub 12 miesięcy, które można odbyć w kilku miastach. Skorzystać można z programu „Kierunek Orlen” lub współorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska rocznego stażu „Energia dla przyszłości.” Studenci i absolwenci do wyboru mają ponad 20 specjalizacji, m.in.: inżynierię, ekonomię, administrację, obsługę klienta, informatykę czy zakupy. Praktyki zawodowe na terenie całej Polski.

 

W Grupach Technicznych, Centrum Zarządzania Siecią oraz w innych komórkach technicznych – organizuje też Emitel. Podczas praktyk można dowiedzieć się, na czym polega działalność przedsiębiorstwa, będącej wiodącym operatorem naziemnej sieci nadawczej. Studenci mają okazję zgłębić tajniki technologii radiodyfuzyjnych i teletransmisyjnych oraz zapoznać się z systemami i urządzeniami radiokomunikacyjnymi działającymi w sieci Emitel.

 

Na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla AZiR filmy można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska, a partnerem – Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

 

Centrum Informacji /KAM/ 26.10.2021

Related Post