Dzięki wsparciu z Polski telewizja i radio znów nadają w Ukrainie

 

 

Ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji poinformowała, że w wyzwolonym, z pod okupacji wojska Federacji Rosyjskiej, mieście Chersoń, na południu Ukrainy, wznowiono nadawanie telewizji i radia. Było to możliwe dzięki nadajnikom przekazanym przez Emitel.

 

Dobre praktyki spółki Emitel

 

Dzięki temu Polacy w obwodzie chersońskim, na Ukrainie, mogą otrzymywać szybkie i rzetelne informacje o przebiegu operacji wojskowych i sytuacji w państwie. Sygnał jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych i programu ukraińskiego radia przywrócono w Chersoniu i okolicznych miejscowościach.

 

Ukraińska służba podaje, że było to możliwe dzięki nadajnikom przekazanym Koncernowi Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji przez polskie przedsiębiorstwo Emitel. Kilka dni przed wyzwoleniem prawego brzegu rzeki Dniepr, w obwodzie chersońskim, koncern zainstalował nadajnik o mocy 4 kW w obwodzie mikołajowskim, niedaleko linii demarkacyjnej. – „Dziękujemy naszym polskim partnerom za sprzęt, który umożliwił powrót ukraińskiej telewizji i radia na wyzwolonych terenach.” – Powiedział Serhij Semerij – dyrektor Koncernu Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji.

 

Kilkadziesiąt ukraińskich ośrodków nadawczych zostało uszkodzonych w wyniku ataków rakietowych i bombardowań Federacji Rosyjskiej. Ponowne uruchomienie i utrzymanie emisji telewizyjnych i radiowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Ukrainy, także ze względu na wojnę informacyjną, prowadzoną przez Federację Rosyjską. Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Rzeczpospolitej Polskiej, od początku wojskowej napaści na Ukrainę wspiera ukraińskie władze w sukcesywnej odbudowie infrastruktury nadawczej.

 

Emitel z certyfikatem

 

W maju 2022 r. Emitel zorganizował punkt techniczno-logistyczny we wschodniej części Polski. Eksperci spółki konfigurują tam i przygotowują do transportu urządzenia oraz sprzęt telekomunikacyjny i radiotelekomunikacyjny. Wysyłka sprzętu prowadzona jest sukcesywnie. W październiku 2022 r. Emitel przekazał stronie ukraińskiej 50 nadajników DVB-T, na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Dodatkowo podjęto również inicjatywę zaangażowania do pomocy innych europejskich operatorów sieci nadawczych, zrzeszonych w ramach organizacji Broadcast Networks Europe (BNE). Dzięki tej współpracy do Polski, a następnie do Ukrainy, trafiają dostawy potrzebnego sprzętu, w tym nadajników i anten telewizyjnych oraz UKF.

 

„Kiedy w lutym 2022 r. świat obiegły zdjęcia bombardowanych ukraińskich miast i wsi, w tym zniszczonej wieży telewizyjnej w Kijowie – stolicy Kijowa, natychmiast Emitel nawiązał kontakt z władzami ukraińskim i zaoferował pomoc.” – Ujawnił Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel. – „Nasi koledzy z przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w Ukrainie, z narażeniem życia, walczą o utrzymanie łączności oraz emisji ukraińskiej telewizji i radia. Wiemy doskonale, jak ważne jest dotarcie do obywateli Ukrainy z wiadomościami oraz innymi audycjami, które pokazują prawdziwy obraz wydarzeń tej okrutnej napaści wojskowej Federacji Rosyjskiej i służą utrzymaniu ducha walki. Nie byłoby to możliwe bez stałych dostaw odpowiedniego sprzętu i urządzeń. – Twierdzi Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel.

 

Centrum Informacji, /KAM/ 20.11.2022

Related Post