Ekonomia, historia czy kierunki artystyczne – co studiować?

 

„Póki jeszcze ludzkość nie wymyśli czegoś innego niż pieniądze, to ekonomiści będą potrzebni.” – Uważa Józef Orzeł, prezes Klubu Ronina, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej azir.edu.pl. O tym, co mogą dać studia historyczne, opowiada Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności. Specyfikę studiów na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliża słuchaczom Akademii Zarządzania i Rozwoju znany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski. Perspektywy zawodowe dla absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przedstawia zaś dr sztuk muzycznych Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, wykładowca tej uczelni.

„Póki jeszcze jest tak, że coś robimy i ktoś nam za to płaci, a za to możemy coś kupić, to gospodarka pieniężna będzie istniała. Jeśli tak, to na pewno będzie potrzebny zawód liczenia tych pieniędzy, opłacalności itd.” – Przekonuje Józef Orzeł, absolwent ekonometrii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Według niego, jeżeli ktoś chce być ekonomistą i mieć pracę za 30 lat, nie może poprzestawać na specjalizacji. – „Potrzebna jest ta „wiedza ogólna”, żeby było wiadomo, po co ta specjalizacja istnieje i dlaczego może kiedyś zniknąć.” – Wyjaśnia Józef Orzeł.

https://azir.edu.pl/wyklad/czy-ekonomista-to-zawod-przyszlosci/

„Myślałem, że będę zajmował się historią zawodowo, tzn. myślałem o sobie w kategoriach pracownika naukowego.” – Zaznacza Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności, który ukończył Wydział Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak przemiany, które miały miejsce pod koniec lat 80., sprawiły, że zmienił pomysł na siebie i zaczął zajmować się polityką, dziennikarstwem, a w końcu przeszedł do biznesu. – „Nie żyję z historii, ale piszę na te tematy, interesuję się nimi i cały czas czytam. Mnie historia pomogła też dlatego, że uczy ona, jak postępować ze źródłami, ponieważ jest to w gruncie rzeczy krytyka źródeł, umiejętność ich pozyskiwania, oceniania i porównywania. – Wyjaśnia zaznacza Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności.

https://azir.edu.pl/wyklad/znajomosc-jezyka-konieczna-gdy-chcesz-byc-ekspertem-ds-rosji/

Liternictwo, typografia, projektowanie fontów, robienie filmów (w tym animowanych), multimedia, projektowanie czasopism, książek i ilustracji – w tych dziedzinach można się kształcić na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak podkreśla znany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski, absolwent, a obecnie wykładowca tego wydziału, nawet 95 proc. jego absolwentów pracuje w zawodzie. – „Niektórzy sięgają bardzo wysoko, a niektórzy trochę niżej, ale uprawiają wyuczony i ulubiony zawód.” – Mówi prof. dr hab. Lech Majewski.

https://azir.edu.pl/wyklad/asp-to-nie-szkola-geniuszy/

Jakie możliwości oferuje Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie? – „Teraz mamy również kierunki związane z muzyką jazzową, z muzyką dawną czy z muzyką współczesną. Są też kierunki kształcące w zakresie kompozycji, zarówno klasycznej, jak i tej związanej z tworzeniem muzyki elektronicznej.” – Opowiada dr sztuk muzycznych Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Student kształcący się na Uniwersytecie Muzycznym może zająć się również dyrygenturą, czy też reżyserią dźwięku – filmową, bądź tą związaną z produkcją fonograficzną.

https://azir.edu.pl/wyklad/dla-kogo-studia-na-uniwersytecie-muzycznym-fryderyka-chopina/

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są wypowiedzi ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Akademia Zarządzania i Rozwoju jest projektem Instytutu Biznesu, a partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Centrum Informacji /KAM/ 8.02.2021

 

Related Post