Eksperci o perspektywach dla absolwentów prawa, biotechnologii i fizjoterapii

Na uczelniach wyższych trwa proces rekrutacji na studia. W 2020 r., według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, wśród 15 najchętniej wybieranych kierunków znalazły się m.in. prawo, biotechnologia i fizjoterapia. Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu tych studiów? Na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) mówią o tym ich absolwenci.

„Na absolwentów prawa czeka wiele możliwości pracy. Mogą zostać np. arbitrami. – Arbiter to jest sędzia, niekoniecznie prawnik, chociaż w większości arbitrami są prawnicy. Sędzia prywatny albo – inaczej mówiąc – sędzia polubowny, którego rolą jest rozstrzygnięcie sporu. To mogą być różne spory, np. dotyczące roszczeń pieniężnych, o zapłatę, ale również sprawy sąsiedzkie, rozmaite sprawy majątkowe czy spory pomiędzy wspólnikami.” – Wyjaśnia dr Rafał Morek – adwokat, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Ottawskim, doktor nauk prawnych. Jak dodaje, arbitraż jest nieporównywalnie szybszy od przeciążonego sądownictwa powszechnego.

O powstawaniu leków opowiada, słuchaczom Akademii Zarządzania i Rozwoju, Anna Terlecka – dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma, absolwentka m.in. Wydziału Biotechnologii na Politechnice Gdańskiej.

– „Mój obszar zajmuje się realizacją projektów badawczo-rozwojowych, czyli krótko mówiąc – rozwojem leków – od idei, od pomysłu, do wdrożenia produktu na rynek. Na początku rodzi się idea, która odpowiada na wyzwania współczesnej medycyny, czyli tak naprawdę na oczekiwania pacjentów. My taki lek projektujemy i przystępujemy do pracy nad nim.” – Tłumaczy Anna Terlecka – dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma, absolwentka m.in. Wydziału Biotechnologii na Politechnice Gdańskiej.

„Dla fizjoterapeutów nauka nie kończy się wraz z ukończeniem studiów.” – Wyjaśnia dr n. med. Eliasz Mosiński, fizjoterapeuta – dyrektor zarządzający Family Medica. – „Dokształcanie jest ciągłe. Jeżeli ktoś nie dokształca się na bieżąco, to ginie w tym zawodzie, w cudzysłowie oczywiście, czyli wypada z obiegu, bo nie ma najnowszej wiedzy (…). Kształcenie zawodowe fizjoterapeutów tak naprawdę zaczyna się po studiach. Studia są tylko taką pigułką, którą dostaną jako pierwszą, a kolejne tomy wiedzy otrzymujemy dopiero po studiach. Czyli kiedy je kończymy, trzeba zainwestować jeszcze sporo pieniędzy w kursy dokształcające. – Wyjaśnia dr n. med. Eliasz Mosiński, fizjoterapeuta, absolwent Wydziału Fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Na platformie edukacyjnej www.azir.edu.pl i na profilu Akademii Zarządzania i Rozwoju na portalu społecznościowym facebook (www.facebook.com/AZiR.edu/) zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli różnych zawodów, a także nauki, kultury i sztuki.

Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Filmy, nagrane specjalnie dla Akademii Zarządzania i Rozwoju, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Partnerem platformy jest również Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

Centrum Informacji /ART/ 13.07.2021

Related Post