Emitel przygotowuje TVN  do nowego standardu

 

Rozpoczął się kolejny etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Emisje testowe są dostępne w czterech miastach: Warszawa, Bydgoszcz, Katowice i Łódź.

Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, rozpoczął wspólnie ze nadawcą telewizyjnym TVN testy nowego standardu emisji kanałów naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy standard – DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m.in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD (ang. High Definition, po polsku oznacza telewizję wysokiej rozdzielczości). Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu państwach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 r.

„W pierwszej połowie 2022 r. rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całej Polski.”Objaśnia Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel. – „Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane, by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2, jak i częstotliwości. Do tej operacji Emitel pragnie się dobrze przygotować, stąd też współpraca przy testach z nadawcą telewizyjnym TVN. To będzie również dla widzów  okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych.” – Zauważa Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel.

Od 26 stycznia 2021 r. emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w czterech miastach w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Katowice, Łódź). Wartością dodaną dla widzów są też testy TVN Fabuła HD, który do tej pory był dostępny jedynie na platformach satelitarnych i w sieci kablowej.

Nadrzędnym celem testów, które prowadzą TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r.”  -Wyjaśnia  Dorota Żurkowska – członek zarządu TVN. – „Testy rozpoczynają się w czterech lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony telewidzów. W miarę uzyskiwania nowych pozwoleń TVN będzie, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Zamierzamy  wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian.” – Twierdzi Dorota Żurkowska – członek zarządu TVN.

Zgodnie z informacjami operatora technicznego – spółki Emitel, realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwi weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

Centrum Informacji  /KAM/ 1.02.2021

Related Post