Energia w energetyce

 

Kiedy ktoś przez 30 lat opowiada o elektrowniach jądrowych to opowiada. Przychodzi jednak taki moment, że już nikt nie ma siły słuchać takie gadania. Jak jeszcze jest przedsiębiorcą, ma pomysł i pieniądze to ma szansę. Dwóch polskich biznesmenów Michał Sołowow i Zygmunt Solorz zapowiedzieli budowę małych reaktorów jądrowych.

 

PKN Orlen jako koncern multienergetyczny

 

Prawdę powiedziawszy panowie zwęszyli koniunkturę na rosnące potrzeby energiczne w Polsce. Ponad to postanowili przyjść polskiej gospodarce i ludziom z odsieczą, albowiem perspektywy polskiej energetyki nikną w ponurych meandrach. Prywatne elektrownie jądrowe to w zasadzie taki rzut na taśmę, ponieważ pierwsza ma zacząć działać dopiero za 9 lat. Cóż szybciej się chyba nie. No chyba, żeby kupić stare atomowe łodzie podwodne od Amerykanów i wykorzystać ich reaktory. To jednak zupełnie inna skala. Ciekawe są też pomysły i inicjatywy Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, który postawił na energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. To jest odpowiedź na założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Kryzys energetyczny jaki stoi przed Polską ma wiele przyczyn. Fundamentalną jest brak inwestycji. Innym wiara w polskie złoto czyli węgiel kamienny jako źródło energii, tyle, że wydobycie tego surowca staje się bardzo kosztowne, tak, że bardziej opłaca się sprowadzać węgiel z zza zagranicy, a to już nie gwarantuje bezpieczeństwa. Do tego dochodzi jeszcze budowa rurociągu gazowego Nord Stream, który omija Polskę. Są także wyzwania nakładane przez Unię Europejską, aby redukować emisję gazów cieplarnianych. Ciekawostką przeczącą tym wszystkim wyjaśnieniom jest to, że inwestorzy niemieccy kilka lat temu podjęli decyzję o budowie w Polsce kopalni węgla i przeznaczyli na to 500.000.000. Widać ślad węglowy i koszty wydobycia nie wszystkim takie straszne.

 

Damian Kuraś: Polska potrzebuje zielonej energii

 

Bardzo kibicuję wszystkim, którzy zamiast latami opowiada o energetyce podejmują konkretne działania, bo jest już naprawdę za pięć dwunasta.

 

Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

 

Centrum Informacji, Jak się zarabia? 16.09.2021

 

Related Post