ESG – moda czy konieczność?”

 

Podczas „I Forum Inwestycji” wydarzenia zorganizowanego przez Forum Polskiej Gospodarki, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, miałem zaszczyt być panelistą debaty ESG – moda czy konieczność?” Pytanie wydawało mi się trywialne – niesłusznie.

 

Pierwsza edycja Forum Inwestycji

 

W dyskusji „ESG – moda czy konieczność?”, oprócz mnie uczestniczyli: Alicja Tatarczuk – Public Affairs & CSR Manager, Huawei Polska, Kamil Rybikowski – Dyrektor Gabinetu w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i Robert Kamiński – Prezes Dime2Door. Moderatorem debaty był Damian Kuraś – Dyrektor Instytutu ESG.

 

ESG to skrót, który błyskawicznie zrobił karierę. Poszło mu to o wiele sprawniej niż wcześniejszej idei „społecznej odpowiedzialności biznesu, która do świadomości pinii publicznej z trudem przebijała się przez ponad pół wieku. ESG to skrót do angielskich słów: (Environmental, Social, Corporate Governance. Po polsku by to oznaczało mniej więcej „środowisko, społeczeństwo, gospodarka”. Pod skrótem ESG ukrywa się idea zrównoważonego rozwój, trendu, który w zasadniczy sposób wpływa na biznes i gospodarkę.

 

I Kongres ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju

 

 

Koncepcja ESG pojawiła się w dobie globalizacji, kiedy już rozumie się „efekt motyla” oraz t, że cała ludzkość dryfuje na jednej tratwie, a wystarczy jedna osoba, aby tratwa się rozpadła i wszyscy utonęli. Dlatego sądziłem, że postawione w tytule debaty pytanie to czysta ekstrapolacja.

 

Wydawało mi się, że zrozumienie potrzeby zrównoważonego rozwoju to, jak mawia klasyk „czysta oczywistość”. Potem jednak przypomniałem sobie, że naturalna wydawała się społeczna odpowiedzialność biznesu, a przecież wcale nie była oczywista, c więcej nawet wśród tych co mieli dobrą wolę była mylona ze sponsoringiem czy marketingiem społecznie zaangażowanym. Dlaczego inaczej miałoby być z ESG?

 

„Elektromobilność – zielone światło dla klimatu”

Jeśli wszyscy płyną na jednak tratwie, ale jedni t rozumieją, a inni uważają, że t jest moda, to katastrofa wisi w powietrzu. Weźmy na przykład producenta butelek plastikowych, który w walce  środowisko walczy z plastikowymi słomkami – to właśnie przykład kiedy raportowanie swoich osiągnięć może przybrać karykaturalny charakter. Jeśli przedsiębiorcy będą mieli takie podejście do ESG – to będzie bardzo źle.

 

Partnerem debaty „ESG – moda czy konieczność?” była Żabka Polska. Partnerem merytorycznym panelu „ESG – moda czy konieczność?” był Instytut ESG (Zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, Partnerem medialnym panelu „ESG – moda czy konieczność?” był RaportCSR.pl

 

I Kongres ESG Polska Moc Biznesu – oglądaj on-line!

 

Partnerami cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” są: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Giełda Papierów Wartościowych i Narodowy Bank Polski.

 

Juliusz Bolek

Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytut Biznesu

Centrum Informacji, refleksje, jak się zarabia, 29.11.2021

 

Related Post