EuroSkills 2023 – Kunszt & fach

 

We wrześniu 2023 r. odbędzie się największe w Europie wydarzenie, w którym wezmą udział zawodowcy, i to w pełnym tego słowa znaczeniu! W Gdańsku zmierzą się ze sobą fryzjerzy, stolarze, restauratorzy, a nawet floryści. To za sprawą organizacji EuroSkills 2023, międzynarodowego konkursu umiejętności zawodowych, w którym, Polacy, są jedynymi z najważniejszych pretendentów do tytułów.

Za blisko 90 dni odbędzie się EuroSkills Gdańsk 2023

Ostatnie duże, masowe wydarzenie, które odbyła się w Polsce, to zapewne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro w 2012 r. czyli 11 lat temu. Tyle, że wówczas Polska pokazała się od bardzo dobrej strony jako organizatorzy, zaś piłkarze zagrali… jak zawsze. Tym razem jest szansa aby udowodnić zarówno kunszt organizatorski, jak i zademonstrować fach w rękach.

W EuroSkills 2023 w Gdańsku będzie rywalizowało 600 zawodników, z 32 państw, w 43 konkurencjach podzielonych na 6 kategorii: technologia budowalna, sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzana i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka. Liczba gości, która może odwiedzić Gdańsk, to nawet 100.000 osób. Co ważne, w ślad za zawodnikami przyjadą też przedsiębiorcy i przedstawiciele uczelni z całego świata. EuroSkills, ale też światowa odsłona konkursu, czyli WorldSkills.

Eksperci AZiR doradzają jak wybrać zawód?

EuroSkills 2023 w Gdańsku to zarówno rywalizacja, medale i wyróżnienia oraz, co wydaje się ważne, przede wszystkim szansa dla młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy lub zrobią to w niedalekiej przyszłości. Mistrzostwa mają też za zadanie wskazać im atrakcyjną ścieżkę kariery zawodowej, a także budować profesjonalny wizerunek szkolnictwa branżowego i wyznaczać trendy jego rozwoju. Jak zapewnią organizatorzy EuroSkills 2023 w Gdańsku, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, inicjatywa ma przyspieszyć rozwój umiejętności zawodowych i przynieść korzyści zarówno indywidualnym uczestnikom oraz systemom ekonomicznym i całym społecznościom. Wiadomo, że najlepszym motorem napędowym dla gospodarki jest współpraca pomiędzy sektorem edukacji a biznesem.

Polska „drużyna’ będzie liczyła 43 zawodników, którzy będą rywalizować z reprezentantami 32 państw, w 37 konkurencjach. Jestem optymistą i oczekuję od polskich zawodników sukcesów. Udowodnili to i dali się już poznać jako jedni z najlepszych fachowców na świecie. W 2021 r. EuroSkills odbył się w austriackim mieście Graz. Polska kadra narodowa wystąpiła wtedy w 16 konkurencjach, a trzech naszych reprezentantów wróciło do Polski z medalami. Polacy okazali się jednymi z najlepszych w spawaniu, florystyce i gotowaniu.

Hydrosommelier, weterynarz i muzyk na AZIR

Podium w ostatniej konkurencji nikogo nie dziwi, bo przecież polska kuchnia uchodzi za jedną z najsmaczniejszej kuchni na świecie, a polskie „tapas” to wręcz legenda. Srebro w gotowaniu Polacy zdobyli też w Kazaniu podczas WorldSkills 2019, zaś rok wcześniej w Budapeszcie, podczas EuroSkills 2018, polscy kucharze zdobyli medal doskonałości, a zatem tradycja zobowiązuje.

Każdy, kto zarejestruje się i weźmie udział w wydarzeniu, będzie śledzić zmagania konkursowe. Na widzów będą też czekać specjalne strefy „Try a skill” – i to właśnie w nich każdy będzie mógł spróbować swoich sił w zawodach, z którymi do tej pory nie miał styczności. Udział w EuroSkills Gdańsk 2023 jest bezpłatny, wymaga od widzów jedynie rejestracji, która jest możliwa na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Juliusz Bolek

Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Juliusz Bolek jest ekspertem z zakresu zarządzania, promocji i komunikacji. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi własną działalność pod marką Ars PR. Od 1987 roku pracował jako dyrektor, doradca zarządu, członek zarządu i członek rad nadzorczych w instytucjach oraz spółkach prawa handlowego, zatrudniających od 2 do 20.000 osób.

Obiektyw Gospodarczy dla Instytutu Biznesu

Juliusz Bolek posiada m. in. certyfikat, przyznany przez Polski Instytut Dyrektorów, „w uznaniu za postawę i działania wyróżniające się najwyższymi standardami Corporate Governance i wartościami etycznymi w biznesie”. Od 2011 roku jest Przewodniczącym Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie „Finansista Roku”.

Juliusz Bolek jest wykładowcą Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych (MBA), Społecznej Akademii Nauk, Wyższej Szkoły Promocji i Instytutu Audytu i Ewaluacji. W prowadzonych przez siebie zajęciach wykorzystuje praktyczną wiedzę jaką zdobył w pracy zawodowej. Autor książek: „Adwokaci w walce o sprawiedliwość”, „Lekarze w walce o zdrowie”, prac z zakresu socjologii: „Studenci ’86 – postawy”, „Młodzi twórcy ’87” oraz wielu artykułów naukowych.

Juliusz Bolek jest ekspertem Instytutu ESG oraz uczestniczy m. in. w pracach kapituły konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, oraz jury konkursu „Luksusowa Marka Roku”.

Centrum Informacji, refleksje, jak się zarabia, 3.07.2023