Honorowe medale zasług w sanktuarium św. Jana Pawła II

 

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przedstawiciele władz regionu wręczyli Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Juliusz Erazm Bolek, Stefan Kulig i Andrzej Lis.

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski jest najwyższym wyróżnieniem wojewódzkim, przyznawanym od 2011 r., mającym na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju województwa małopolskiego na różnych płaszczyznach, m. in. politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i sportowej.

Złotymi Medalami Honorowymi do tej pory zostali odznaczeni m.in. kardynał Franciszek Macharski, kardynał Stanisław Dziwisz, Wisława Szymborska (pośmiertnie), Krzysztof Penderecki i Andrzej Wajda. Wyróżniono też instytucje: Uniwersytet Jagielloński, Królewska Katedra na Wawelu – Kapituła Metropolitalna i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród wyróżnionych w 2020 roku znaleźli się m.in.

Andrzej Lis, nagrodzony za aktywne propagowanie idei krwiodawstwa i ogromne zaangażowanie w kształtowanie świadomości środowisk młodzieżowych, oraz lokalnych społeczności Małopolski;

kpt. Stefan Kulig – kombatant, za poświęcenieojczyźnie i upamiętnianie wydarzeń wojennych których był świadkiem, oraz zaangażowanie w kształtowanie świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń Polaków oraz

Juliusz Erazm Bolekpoeta, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO,otrzymał medal w uznaniu zasług na rzecz Województw Małopolskiego poprzez wkład w rozwój polskiej kultury i literatury, oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji.

Uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna artystów scen polskich – wykonawców hymnu „Nie zastąpi Ciebie nikt”, nagranego w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z cała transmisja z tego wydarzenia można się zapoznać pod linkiem:

 

Centrum Informacji /KAM/20.12 2020

 

 

Related Post