Internet Rzeczy będzie czytał wodomierze we Wrocławiu

 

Innowacyjny system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy powstanie we Wrocławiu. To jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy (ang. internet of things – IoT) w Polsce, który docelowo obejmować będzie nawet ponad 70.000 liczników. Wdrożenie rozpocznie się już w maju 2021 r.

 

Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu projekt wdroży konsorcjum, którego liderem jest Emitel. W ramach projektu powstanie sieć, która obejmie zasięgiem cały Wrocław. Na licznikach wody zainstalowane zostaną specjalne urządzenia dostarczone przez AIUT, które umożliwią bezprzewodową komunikację. Dostarczone rozwiązania zapewnią także rozszerzoną łączność z urządzeniami zlokalizowanymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takimi jak głębokie studnie, czy też piwnice. Do realizacji projektu Emitel zastosuje technologię LoRaWAN, która już wcześniej z powodzeniem była wykorzystywana przez spółkę przy wdrożeniach z zakresu IoT w innych miastach.

 

Wierzymy, że nowoczesne miasto to wspólny projekt mieszkańców, lokalnych władz i przedsiębiorców. Wrocław jest jednym z polskich liderów wdrażania rozwiązań Smart City, a technologie na bazie LoRaWAN są jednym z filarów, dzięki którym dążymy do tego, że nasze miasto będzie też stolicą rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy w Polsce.” – Wyjaśnia Witold Ziomek – prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

 

Technologie Internetu Rzeczy (IoT) są kluczowe dla budowy inteligentnych miast. W teoretycznym założeniu mają one być przyjazne dla środowiska i jego mieszkańców. Rozwiązania przygotowane przez Emitel wpisują się w wyzwania, przed jakimi dzisiaj stają miasta w Polsce. – „Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyspieszyła realizację projektów, które nie tylko umożliwiają obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności, ale też wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców i wspierają cele ochrony środowiska naturalnego. Nasze nowatorskie rozwiązania pozwalają wykorzystać potencjał technologii w budowie inteligentnych miast. Kołem zamachowym dla tego typu projektów mogą być środki, które będą dostępne między innymi w ramach Krajowego Programu Odbudowy.” – Wyjaśnia Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel.

 

Emitel posiada 521 obiektów wysokościowych i telekomunikacyjnych w całej Polsce. Wykorzystując swoją infrastrukturę oraz doświadczenie spółka od lat rozwija łączność na potrzeby IoT City na bazie technologii Long Range Radio. Dostępność takich rozwiązań ma na celu stymulowanie rozwoju usług na bazie sieci niskoenergetycznych w Polsce. LoRaWAN pozwala łączyć się oddalonym od siebie urządzeniom przy minimalnym wykorzystaniu energii.

 

Partnerem Emitel przy projekcie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu jest AIUT – polska spółka, założona w 1991 r. w Gliwicach, a dziś jeden z największych europejskich integratorów systemów dla przemysłu, specjalizujący się w rozwiązaniach Internetu Rzeczy i systemach Smart City. AIUT w projekcie odpowiada m. in. za dostarczenie modułów IoT oraz oprogramowania do zarządzania danymi, integrację systemów oraz model raportujący.

 

Centrum Informacji /KAM/ 8.05.2021

 

Related Post