Jak dbać o bezpieczeństwo uszu

 

Centrum Informacji: Lato to czas kąpieli zarówno słonecznych jak wodnych. Aktywności wodne aby były bezpieczne, wymagają przestrzegania pewnych zasad, aby nie zakończyć wakacji z żadną nieprzyjemną dolegliwością. Eksperci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu opracowali pięć zasad bezpieczeństwa dla osób, chcących, bez komplikacji korzystać z uciech wodnych.

  1. Nie należy spędzać w basenie i morzu całego dnia – uszy człowieka potrzebują przerw w kąpieli. Woda jest jak najbardziej zalecana do codziennej higieny uszu, jednak w zbyt dużej ilości może być szkodliwa i prowadzić do infekcji. Ciepło i wilgoć, która wytwarza się w przewodzie słuchowym to idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Długotrwałe lub częste przebywanie w wodzie może doprowadzić do różnych dolegliwości. Jedną z nich jest zapalenie ucha zewnętrznego, określane także jako „ucho pływaka”. Nazwa ta bierze się stąd, że choroba ta najczęściej dotyczy osób nurkujących. Dochodzi w niej do uszkodzenia nabłonka wyścielającego przewód słuchowy, co stwarza warunki do rozwoju bakterii.

Liczy mówią: Centrum Słuchu i Mowy Medincus

„Najczęściej odczuwane objawy to ból ucha, dokuczliwe swędzenie, uczucie zatkania ucha, gorączka, a nawet niewielki wyciek z ucha.” – Przypomina Piotr H. Skarżyński – ekspert Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – „Konieczne jest leczenie, najczęściej w postaci aplikowanych bezpośrednio do ucha kropli lub maści z odpowiednio dobranym antybiotykiem. Bez niego może dojść do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego i wystąpienia poważnych powikłań.” – Przestrzega Piotr H. Skarżyński – ekspert Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

  1. Stosuj wkładki przeciwwodne

Choroby uszu nie muszą oznaczać rezygnacji z kąpieli. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby po operacjach uszu. Po zabiegu drenażu błony bębenkowej ucho należy bezwarunkowo chronić przed wodą. Wkładki przeciwwodne, które doskonale zabezpieczają narząd słuchu, przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda i wiatr, są jednym z elementów ochrony uszu. Wkładki wykonuje się na indywidualne zamówienie każdego pacjenta, a ich kształt odzwierciedla budowę ucha, co sprawia, że można się w nich bezpiecznie kąpać, bez obaw, że woda dostanie się do przewodu słuchowego. Są wygodne, miękkie, wykonane z bezpiecznych i nieuczulających silikonów i przede wszystkim skuteczne. Aby zaopatrzyć się we wkładki przeciwwodne, należy umówić się na wizytę u protetyka słuchu. Podczas wizyty wykonywany jest wycisk ucha, na podstawie którego powstaje indywidualna wkładka uszna. Warto pomyśleć o takich wkładkach z odpowiednim wyprzedzeniem przed urlopem, bo czeka się na nie około 2 tygodni.

Światowy Dzień Słuchu – słuch degeneruje się szybciej

  1. Nie używaj patyczków, gdy masz kontakt z wodą

Należy pamiętać o tym, że popularnych patyczków higieniczne nie wolno używać do czyszczenia wnętrza uszu. Nie należy tego robić, ponieważ patyczkiem można upchać woskowinę w głąb przewodu słuchowego i w ten sposób spowodować jego zatkanie, co może doprowadzić do powstanie stanu zapalnego.

„Używając patyczków higienicznych łatwo się zranić i uszkodzić błonę bębenkową.” – Przypomina Piotr H. Skarżyński – ekspert Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – „Błędem jest także dążenie do całkowitego usunięcia woskowiny. Woskowina uszna to naturalna wydzielina, która m.in. zabezpiecza ucho przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nawilża, oczyszcza i zabezpiecza skórę kanału słuchowego przed bakteriami, zanieczyszczeniami i grzybami. Paradoksalnie, częste czyszczenie ucha i usuwanie woskowiny może prowadzić do jej „nadprodukcji” przez organizm. Jeśli woskowiny wydziela się zbyt dużo, może powstać czop woskowinowy, którego usunięciem powinien zająć się laryngolog.” – Wyjaśnia Piotr H. Skarżyński – ekspert Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Warto zadbać o własny słuch

  1. Po kąpielach czyść uszy

Po kąpieli powinno się skorzystać z preparatów do oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego. Najlepiej do ego służą preparaty, które zawierają składniki czynne, powodujące usuwanie uformowanego korka woskowinowego przez wstępne jego zmiękczenie. Wspomniane preparaty są dostępne bez recepty, występują w postaci sprayów lub kropli do ucha, a ich głównymi składnikami są między innymi: glicerol, parafina ciekła, oleje roślinne o odpowiednich standardach farmaceutycznych, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej jojoba, olej sezamowy, środki antyseptyczne, np. olejki eteryczne: miętowy, goździkowy, cynamonowy.

Należy prawidłowo odtykać uszy po kontakcie z wodą. Pozostawienie płynu w uchu może prowadzić do infekcji, a nawet uszkodzić jego kanał. Są cztery sprawdzone metody, aby pozbyć się wody z ucha w bezpieczny sposób:

  • przechylić głowę w bok (od strony zatkanego ucha) i mocno pociągnąć za ucho, a następnie osuszyć ręcznikiem.
  • można również żuć gumę lub ssać cukierki – to doprowadza do wzmożonej produkcji śliny, która w trakcie połykania udrażnia przewód słuchowy.
  • dobrym pomysłem jest ziewanie, otwierająca się żuchwa wspomaga ruch w okolicach przewodów słuchowych,
  • w aptekach są dostępne specjalne preparaty, które mają za zadanie rozcieńczać wydzielinę i ułatwiać jej wypłukanie się z ucha – przy okazji wypłynie też woda.

XXXV Światowy Kongres Audiologiczny w Warszawie

Ponadto eksperci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu apelują – jeżeli ktoś zauważy, u siebie, niepokojące objawy, jak utrzymujący się ból ucha, wycieki, problemy ze słuchem – jak najszybciej powinien zgłosić się do lekarza, nawet jeśli jest w trakcie wakacyjnego odpoczynku czy podróży.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym (kategoria A+) oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem, zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Został powołany w 1996 roku przez Ministra Zdrowia. Dyrektorem Instytutu jest prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Liderem

Zgodnie z polskim prawem jest to jednostka publiczna, której działalność podlega Ustawie o instytutach badawczych i innych ustawach dotyczących nauki oraz Ustawie o działalności leczniczej. Jako placówka medyczna reprezentuje ona najwyższy poziom referencyjny.

Najważniejszą jednostką Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu jest Światowe Centrum Słuchu, w którym prowadzona jest główna działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Znajduje się ono w Kajetanach, 20 km od centrum Warszawy. Instytut posiada również ośrodek filialny w Łebie oraz współpracuje z ośrodkami krajowymi w: Krakowie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku, Opolu, Toruniu, Ciechocinku, Częstochowie, a także z ośrodkami zagranicznymi na 3 kontynentach: na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Kirgistanie i Senegalu.

Rewolucyjny zabieg dla pacjentów z wadami słuchu

Instytut ma ogromne doświadczenie w realizacji usług medycznych. Od początku istnienia w Światowym Centrum Słuchu wykonywanych jest od 15.000 do ponad 21.000 procedur chirurgicznych rocznie.

Dziennie w Światowym Centrum Słuchu przeprowadzanych jest – najwięcej świecie – operacji poprawiających słuch w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. W 98,7 proc. operacje są planowane i większość przeprowadzana w dniu przyjęcia pacjenta. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 12.500 implantów słuchowych, co sytuuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w czołówce światowej.

Henryk Skarżyński został nowym przewodniczącym  RGIB

W przychodniach otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200.000 konsultacji i badań.

Centrum Informacji, /ART/ 12.08.2023