Jak sztuka promuje Polskę na świecie?

 

Obrazy Tamary Łempickiej i Zdzisława Beksińskiego, muzyka Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Władysława Szpilmana, twórczość Literacka Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza czy Olgi Tokarczuk – to dzieła znane w każdej szerokości geograficznej. Poezja i proza polskich pisarzy, a przede wszystkim noblistów i noblistek jest tłumaczona na wszystkie języki świata. Jak wykorzystać ten potencjał? Na to pytanie, podczas debaty „Łempicka, Chopin, Szymborska – jak sztuka promuje Polskę na świecie”, szukali odpowiedzi wybitni eksperci świata kultury. Spotkanie było transmitowane on-line.

28 października 2020r. podczas aukcji Sotheby’s obraz Tamary Łempickiej „L’Éclat” został sprzedany za niebagatelną kwotę 3.400.000 dol. czyli blisko 13.500.000 zł. W lutym 2020 r. i w październiku 2019 r. dwa obrazy malarki zostały sprzedane za łącznie 134 mln zł. Tamara Łempicka jest obecnie najbardziej wycenianą polską malarką i wyjątkową marką, która promuje Polskę. Debata, która odbyła się z inicjatywy Fundacji XBW Ignacego Krasickiego i wydawnictwa Bosz, skupiła się właśnie wokół polskiej królowej art déco.

Tamara Łempicka uprawiała sztukę jako narzędzie do realizowania swojego życia. W latach 1925 – 1935 tworzyła na najwyższym poziomie wyczucia ducha czasu i połączenia go z talentem medialnym. W jej obrazach człowiek jest projektem energii.”– Uważa dr Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

„Na sztukę jest zawsze czas. Tamara Łempicka świetnie pasuje do dzisiejszych czasów. Jej obrazy trafiają do obecnej estetyki.” – Stwierdził podczas spotkania w Galerii Delfiny prof. Lech Majewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wydawnictwo Bosz, aby uczcić Tamarę Łempicką, wydało album poświęcony malarce. Charakter publikacji nie jest typową biografią czy powieścią. Nie jest też katalogiem suchych faktów analizujących twórczość Tamary Łempickiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie wszystkie te rodzaje publikacji.

„Dzisiaj świat Hollywood zachwyca się malarstwem Tamary Łempickiej.” – Wyjaśniał  podczas spotkania w Galerii Delfiny Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa Bosz. – W swoich kolekcjach jej prace mają m. in. Madonna, Jack Nicholson czy Barbra Streisand. To była kobieta pozbawiona kompleksów, świetnie wykształcona, oczytana, władała wieloma językami. Tamara Łempicka stała się silną polską marką.” – Twierdził Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa Bosz.

Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Bosz album i kalendarz z obrazami Tamary Łempickiej, to dopiero początek projektu. W roku 2021 zostanie wydana miniaturowa wersja albumu, który zawierać będzie około 60 reprodukcji, natomiast w kolejnych miesiącach zakładane jest wydanie wersji luksusowej albumu, o niestandardowym, dużym formacie, na specjalnie dobranym papierze, o wyrafinowanym i eleganckim projekcie graficznym – Ujawnił Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa Bosz.

W spotkaniu „Łempicka, Chopin, Szymborska – jak sztuka promuje Polskę na świecie”, w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu udział wzięli m.in. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk; Jerzy Bralczyk, językoznawca i pisarz; Michał Ogórek, dziennikarz; Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK; Lecha Majewski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa Bosz. Wszyscy uczestnicy spotkania w Galerii Delfiny zgodzili się, że pięknie wydane książki i albumy dostarczają wiedzy i budują naszą przestrzeń, i to jak się w niej czujemy.

Centrum Informacji /DK/ 23.11.2020

Related Post