Jak trafić do Tworek, a jak pisać w tabloidzie?

 

Czym różni się psychiatra od psychologa i jak długo musi się uczyć, żeby móc skutecznie leczyć pacjentów? Na te pytania odpowiada w jednym z najnowszych filmów opublikowanych na platformie edukacyjnej azir.edu.pl Konrad Jurczakowskilekarz rezydent w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Specyfikę pracy w tabloidzie przybliża zaś dziennikarz Jan Bolanowski – redaktor prowadzący „Fakt Biznes”.

Psychiatra jest lekarzem. Ukończył 6-letnie studia na uniwersytecie medycznym, roczny staż oraz specjalizację, która trwa w przypadku psychiatrii 5 lat. Natomiast psycholog to magister, który ukończył 5-letnie studia i od początku zajmował się poznawaniem mechanizmów ludzkiej psychiki, zachowania, myślenia.” – Wyjaśnia Konrad Jurczakowski – absolwent II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz rezydent w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, znanym jako szpital psychiatryczny w Tworkach. Jak dodaje, psychiatra może wystawić receptę, zwolnienie czy skierowanie do szpitala. Psycholog nie ma takich uprawnień.

https://azir.edu.pl/wyklad/psychiatra-nie-moze-przenosic-emocji-na-pacjentow/

Jaki powinien być przyszły psychiatra? – „Na pewno cierpliwy, miły, kulturalny. Psychiatra nie jest od osądzania – gdy przychodzi do niego pacjent, lekarz musi zachować neutralność, nie może przenosić swoich emocji na pacjenta. W psychiatrii relacja pacjent lekarz jest bardzo ważna.” – Uważa Konrad Jurczakowski.

„Nie jest trudno pisać o finansach dla gazety specjalistycznej, znacznie trudniej jest napisać tak, żeby zrozumiała „ciocia na imieninach” czy czytelnik „Faktu”. I to jest naprawdę fajne wyzwanie. Ogranicza nas też forma, bo te teksty są krótsze, więc trzeba być bardziej konkretnym, jeśli chodzi o język.” – Opowiada Jan Bolanowski – absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

https://azir.edu.pl/wyklad/jak-wyglada-praca-w-tabloidzie/

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla Akademii Zarządzania i Rozwoju, można oglądać bezpłatnie. Projekt prowadzi Instytut Biznesu, a partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

 

Centrum Informacji /KAM/16.02.2021

Related Post