Jakie są perspektywy systemu e-TOLL?

 

Czy nowy system poboru opłat e-TOLL zyska akceptację kierowców i przewoźników? Jak do tej pory zarejestrowało się w nim 92.000 kierowców, podczas gdy z viaTOLL – który rząd chce wygasić – pozostaje nadal aż 1.400.000 użytkowników.

 

Na temat nowego systemu, na zaproszenie dziennika „Gazety Prawnej”, debatowali eksperci, m. in.: Maciej Wroński – prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, Mariusz Derdziak z DKV Euro Service Polska oraz Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica. Partnerami wydarzenia byli: DKV Euro Service Polska oraz Inelo Polska.

 

Jak wskazał Maciej Wroński – prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, problemem nowego systemu jest brak dostępności urządzeń pokładowych i – na razie – brak możliwości rozliczania przejazdów za pomocą kart flotowych. Według niego aplikacja e-TOLL jest bardzo mało użyteczna z punktu widzenia użytkowników i niedopracowana. Przewoźnicy do nowych rozwiązań podchodzą z nieufnością. Mariusz Derdziak z DKV Euro Service Polska powiedział, że chyba zawiodła komunikacja między Krajową Administracją Skarbową a przedsiębiorstwem odpowiadającym za integrację e-TOLL z operatorami kart paliwowych. Zapowiedział, że od września 2021 r. będzie możliwe rozliczanie systemu e-TOLL za pośrednictwem wdrażanych urządzeń EETS.

 

Nowy system budowany jest od trzech lat, w tym czasie z pieniędzy podatników wydano 500.000.000 zł. I co za nie mamy? Aplikację, której funkcjonalność jest oceniana bardzo nisko.” – Uważa Maciej Wroński – prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. – „Fakty są takie, że osoby, przed którymi postawiono to zadanie, nie zdały egzaminu. – Podsumował Maciej Wroński – prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

 

Dawid Piekarz – Wiceprezes Instytutu Staszica, pytany o ustawę, która przewiduje 25-proc. zniżkę e-myta pobieranego za pośrednictwem e-TOLL, która ma zachęcić kierowców do szybszego przechodzenia do nowego systemu powiedział: „Czasami w biurach kierowników wisi taka urocza tabliczka, która informuje, że w naszej firmie wolimy projekty proste, ale wdrożone, od projektów zaawansowanych, ale niewdrożonych. Więc jeśli w debacie bierze udział trzech praktyków i jeden analityk i wszyscy czterej mówią, że to się czasowo nie da, to jest duże prawdopodobieństwo, że tak jest. Oczywiście, można zawsze wyłączyć system i „otworzyć bramki” dla wszystkich, tylko że w tej chwili za pomocą systemu viaTOLL zbiera się dziennie 5.500.000 zł. Pytanie, czy Krajowa Administracja Skarbowa, urzędnicy i posłowie nie powinni podjąć decyzji o przesunięciu terminu wygaszenia viaTOLL, zwłaszcza, że już w przeszłości miało to miejsce.” – Zastanawia się Dawid Piekarz – Wiceprezes Instytutu Staszica.

 

Centrum Informacji /KAM/ 7.09.2021

Related Post