Janusz Wawrowski i jego Phoenix

 

 

To dzieło, które powstało podczas jednego z najczarniejszych momentów w polskiej historii, w czasie Powstania Warszawskiego. „Andante” koncertu skrzypcowego op. 70 Ludomira Różyckiego – to utwór, który znajduje się na najnowszym singlu skrzypka Janusza Wawrowskiego.

 

„Andante” koncertu skrzypcowego op. 70 Ludomira Różyckiego to już drugi zwiastun albumu „Phoenix” Janusza Wawrowskiego, który ma się ukazać się 12 marca 2021 r.

 

Koncert Ludomira Różyckiego to cudownie odnaleziona partytura dzieła, która przetrwała Powstanie Warszawskie, pod gruzami zbombardowanej stolicy. Różycki ukrył rękopis w walizce i zakopał w swoim ogrodzie. Walizkę odnaleźli robotnicy budowlani porządkujący ruiny. Rękopis partytury trafił do archiwum Biblioteki Narodowej.

 

Przeszukując archiwa, z pomocą ekspertów, Janusz Wawrowski odnalazł rękopis fortepianowej interpretacji koncertu oraz, co istotne, pierwsze 87 taktów pełnej orkiestrowej partytury. Dzięki jego staraniom zrekonstruowane dzieło nagrała Royal Philharmonic Orchestra – jedna z najsłynniejszych orkiestr na świecie.

 

Nagranie tego albumu było możliwe dzięki sponsorom: Żabka Polska i Enea oraz dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutowi Adama Mickiewicza. Wydanie płyty zostało oficjalnie wpisane do kalendarza obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz otrzymało logo programu „Niepodległa”.

 

Janusz Wawrowski, to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Wydał takie albumy jak: Niccolò Paganini – 24 Kaprysy op.1 oraz Sequenza, za który otrzymał w 2017 r. Fryderyka – najważniejszą polską nagrodę w fonografii.

 

Centrum Informacji /KAM/ 16.02.2021

 

Related Post