Jerzy Mosoń: cywilizacja się cofa

 

Coraz więcej ludzi uważa, że cywilizacja się cofa. Ta opinia może zaskakiwać, w zalewie przytłaczających wiadomości, o rewolucyjnym postępie. Jak się okazuje jedno jest czystą konsekwencją drugiego. Dzieje się tak kiedy technologia wyprzedza możliwości jej okiełznania, przez średnią społeczną.

Jerzy Mosoń: prokuratura po 4. latach umorzyła sprawę

W postępie technologicznym nie chodzi o umiejętności obsługi urządzeń, ale ich produkcji oraz rozumienia ich działania, w stopniu pozwalającym na ich samodzielne zbudowanie. Ten brak zdolności i kompetencji jest fundamentalną barierą.

Jeśli średnio rozwinięty intelektualnie człowiek nie potrafi i co więcej nie ma szans wykonać samodzielnie produktu, którego jest stałym użytkownikiem, to znaczy, że on jako jednostka nie zdobędzie już motywacji do rozwoju. Taki obszar aspiracji jest poza jego potrzebami. W ten sposób powiększają się: różnica między elitą intelektualną i dystans jaki dzięki ją od reszty społeczeństwa… Grupa nieintelektualistów powiększa się z czasem o nowe dziedziny.

Ludzie muszą mieć czas, by nauczyć się obsługi coraz to nowszych technologii, które zwalniają ich z myślenia, dociekania i tworzenia. A jak wiadomo czas jest jedynym dobrem nieodnawialnym.

Pierwsza low-costowa kancelaria prawna otwarta!

Jeśli dojdzie kiedyś do rewolucji, która wytraci nowe elity technologiczne, to świat cofnie się do okresu sprzed rewolucji przemysłowej. Wówczas będzie szansa na odrodzenie czegoś co cywilizacja utraciła. Na szczęście są społeczności nadal funkcjonujące poza cywilizacją. Być może to im przyjdzie walczyć o przyszłość?

Jerzy Mosoń

Jerzy Mosońniezależny analityk procesów społecznych i gospodarczych. Jest członkiem zespołu serwisu tematycznego Strefa Biznesu. Zajmuje się również doradztwem biznesowym i strategiami medialnymi. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości był redaktorem naczelnym magazynu „Gentleman” (2010-2016) i zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Polish Market” (2019-2020). Współpracował też z portalem Onet.pl i miesięcznikiem ekonomicznym „Forbes”. Członek i uczestnik konferencji biznesowych takich jak European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku Jerzy Mosoń jest szefem Zespołu ds. Geopolityki i Polityki Zagranicznej think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia (FIBRE). Zasiada także w Radzie Dyrektorów Instytutu Biznesu jako szef departamentu Relacji Międzynarodowych. Twórca koncepcji niskokosztowego (low-costowego) biura porad prawnych.

Mjr. Michał Fiszer: Musimy się szykować na inną wojnę

Jerzy Mosoń to twórca/współtwórca i moderator debat gospodarczych tygodnika „Gazeta Finansowa”, m.in. z The Chartered Institute of Management Accountants oraz prawnych, w tym takich przedsięwzięć jak: „Czwartki Legislacyjne”, „Law 2 Business”, „Time for Law; jak również „Debat radcowskich – Law How”, organizowanych w Krajowej Izbie Radców Prawnych, wespół z czołowymi dziennikami. Prowadził panele w konferencjach: Future of Law, Międzynarodowe Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej (Sejm) oraz z ramienia magazynu ekonomicznego „Polish Market” EuroPower – „Jak sfinansować transformację energetyczną”, Przemysł ciężki w Gospodarce 4.0” , Forum Inteligentnego Rozwoju – Eksporterzy zarabiają więcej – jak osiągnąć globalny sukces?”

Centrum Informacji, Refleksje, Punkt widzenia, 6.11.2023