Jerzy Mosoń: Czy Polska jest już płatnikiem netto?

 

Komisja Europejska odebrała Rzeczpospolitej Polskiej kolejne 144.000.000 zł za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Do tej pory, w następstwie naliczanych kar, przez Unię Europejską, Polska straciła łącznie 1.126.000.000 zł. W kolejnym miesiącu ten bilans może być nawet wyższy, bo urzędnicy wspólnoty nie akceptują sposobu w jaki rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się wywiązać z nakazu sądu.

 

Zagrożenie

 

Po stronie ogólnych strat Rzeczpospolitej Polskiej są jeszcze 173.000.000.000 zł, które miały trafić na Krajowy Plan Odbudowy z europejskiego funduszu odbudowy. To dużo bardziej bolesny cios dla krajowej gospodarki, bo polscy parlamentarzyści zgodzili się na to by pieniądze na europejski fundusz odbudowy pochodziły z dodatkowych podatków wyznaczanych przez Unię Europejską, i to z nich aż do 2058 r. ma być spłacany ten wielki kredyt.

 

Niestety, choć Rzeczpospolita Polska tych pieniędzy nie otrzymała to i tak, solidarnie wraz z rzeczywistymi beneficjentami kredytu, będzie musiała go spłacać. Warto też dodać, że podatki finansujące pożyczkę są tak skonstruowane, że bardziej obciążają budżety państw, które opierają swą energetykę na węglu czy mają problem z ochroną środowiska niż bogatsze, nowocześniejsze państwa.

 

Przykład Węgier, które kilka dni temu straciły dodatkowo 65 proc. zasadniczych funduszy Unii Europejskiej pokazuje, że zagrożone są także pieniądze z funduszu spójności. Tym bardziej, że obydwu krajom Polsce i Węgrom Komisja Europejska zarzuca brak praworządności, a właśnie m. in. to zdecydowało o odebraniu Madziarom części ich pieniędzy.

 

Jerzy Mosoń: Bracia Włoscy: “Difficult Direction”

 

Może zatem już czas by ktoś policzył, biorąc pod uwagę sumę kar i zablokowanych środków, czy Rzeczpospolita Polska jest już płatnikiem netto do unijnego budżetu czy jeszcze drobny zapas został….?  Zważywszy na szalejącą inflację, którą tylko częściowo usprawiedliwia wojna rosyjsko-ukraińska, rozpętana przez Federację Rosyjską 24 lutego 2022 r. to pytanie jest bardziej niż zasadne.

 

Jerzy Mosoń

 

Jerzy Mosoń – niezależny analityk procesów społecznych i gospodarczych. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek i uczestnik konferencji biznesowych takich jak European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku Jerzy Mosoń jest ekspertem gospodarczym i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Zajmuje się również doradztwem biznesowym i strategiami medialnymi.

 

Centrum Informacji, Refleksje, Punkt widzenia, 29.09.2022