Jerzy Mosoń: następuje przebiegunowanie

Tak zwany „Świat Zachodu” się dzieli i robi to paskudnie, w przeciwieństwie do kultur wschodnich. Stany Zjednoczone Ameryki powoli odpuszczają wojskowy Sojusz Północnoatlantycki (NATO), skupiając się na nowym sojuszu wojskowym ze Związkiem Australijskim, Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Kanadą. Wcześniej Amerykanie opuścił w potrzebie Kurdów i Afgańczyków. Kogo jeszcze?

Po drugiej stronie rzecz ma się odwrotnie. Federacja Rosyjska skrzyknęła satelity z regionu by pogrozić palcem Talibom, którzy we wrześniu 2021 roku wyparli z Afganistanu wojska sojusznicze Paktu Północnoatlantyckiego, które okupowały ten kraj przez 20 lat. Ponadto Imperium umocniło wojskowy sojusz z Chińską Republiką Ludową. W tej sytuacji Chiny będą mieć nieco łatwiej by sięgnąć po niezależne państwo jaki jest wyspa Tajwan i to mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Eksperci straszą co prawda wojną, ale może się okazać, że wystarczy, że Chińska Republika Ludowa zagrozi wstrzymaniem produkcji Iphone’ów i Joe Biden – Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki opuści też Tajwańczyków…..

Unia Europejska po brexicie, czyli opuszczeniu Wspólnoty przez  Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii utrzymuje kurs na rozpad. Jednak wcześniej być może rozwali swą gospodarkę, stosując nisko energetyczną dietę “Fit for 55”. A jak nie, to zagłodzi, niszcząc hodowców zwierząt wzrostem obciążeń podatkowych. Cała nadzieja w tym, że szczepionki naprawdę mają jakąś ukrytą moc i np. przerabiają człowieka na roślinożercę. Tylko ile dawek trzeba by wzgardzić kotletem?

 

Jerzy Mosoń – niezależny komentator życia społecznego w Polsce, członek i uczestnik konferencji biznesowych, m.in. European Journalism Centre, przy Komisji EuropejskiejOd 2016 roku ekspert gospodarczy i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Doradca biznesowy i strateg medialny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Centrum Informacji, Refleksje, Punkt widzenia, 25.10.2021

 

Related Post