Jerzy Mosoń: Pętla energetyczna

 

Republika Czeska nie pozwala Rzeczpospolitej Polskiej wydobywać węgla brunatnego, koniecznego jako paliwo dla elektrowni, mającej znaczący udział w dostarczaniu prądu dla całego kraju.

Republika Federalna Niemiec zabrania budować Rzeczpospolitej Polskiej elektrownię atomową, jednocześnie budując dwa gigantyczne rurociągi gazowe z Federacji Rosyjskiej, po dnia Morza Bałtyckiego aby ominąć Polskę, wykluczyć ją z korzyści tranzytowych, a w przyszłości, aby móc dyktować ceny za to paliwo.

Unia Europejska zmusza państwa członkowskie, w tym Rzeczpospolitą Polską do rezygnacji z gazu skroplonego, benzyny i oleju napędowego na rzecz akumulatorów napędzanych odnawialnymi źródłami energii, choć nie wiadomo co robić z nimi, po zakończeniu eksploatacji, a są one bardzo szkodliwe dla środowiska.

Gigantycznie rosną ceny za tzw. certyfikaty energetyczne, wymyślone przez Unię Europejską, które sprawią, że cena prądu w Polsce zaczyna szybować niebezpiecznie wysoko, sprawiając, że energia w mieszkaniach jest coraz droższa, a działalność gospodarcza coraz mniej konkurencyjna.

W ten sposób zaciska się pętla na energetycznej szyi Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Najgorsze jest to, że wbrew strachom/obiecankom ekologów są małe szanse na taką zmianę klimatu by w Polsce bardziej wiało, a słońce zaczęło świecić jak w Afryce, z taką intensywnością i przez cały rok. Nie udały się także za bardzo geotermalne odwierty pod Toruniem, ale to chyba przez brak wiary w ekologię głównego redemptorysty.

 

Jeszcze niedawno wydawało się, że ostatecznie będzie można w Rzeczpospolitej Polskiej ratować się, jak robili to bohaterzy „Walki o ogień”, ale zieloni liberałowie zakazali właśnie palenia ognisk w miastach, a władze centralne sprawiają, że znika coraz więcej drzew, więc nie tylko tlenu potrzebnego do procesu  palenia coraz mniej, ale i samego materiału palnego. Niechybnie czeka nas zatem scenariusz z filmu „Pojutrze”, a i tak wszystkiemu będzie winne zanieczyszczenie środowiska.

 

Jerzy Mosoń – niezależny komentator życia społecznego w Polsce, członek i uczestnik konferencji biznesowych, m.in. European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku ekspert gospodarczy i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Doradca biznesowy i strateg medialny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Centrum Informacji. Refleksje, Punkt widzenia. 24.05.2021