Jerzy Mosoń: równowaga między Wschodem i Zachodem może być zachwiana

 

Jeśli Federacja Rosyjska zajmie resztę Ukrainy, a Chińska Republika Ludowa Republikę Chińską (Tajwan) to równowaga sił między światem Zachodu i Wschodu zostanie zachwiana. Nawet przyspieszenie integracji Unii Europejskiej nie uchroni Wspólnoty przed jej marginalizacją w skali globalnej, a ewentualny jej rozpad pogrąży Zachód ekonomicznie.

 

Jarosław December: Polska w stanie wojny

 

Stany Zjednoczone Ameryki będą musiały zrezygnować ze swych gospodarczych wpływów na Starym Kontynencie na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej, która 2021 roku zacieśniły sojusz z Federacją Rosyjską. Stanom Zjednoczonym Ameryki pozostanie w Europie przyczółek w postaci Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, ale o stosunkowo niewielkim znaczeniu.

 

Prędzej czy później będzie musiało jednak dojść do zwarcia między Chińską Republiką Ludową a Federacją Rosyjską, co widać już na przykładzie migracji Chińczyków na Syberię. Federacji Rosyjskiej też na długo nie wystarczy kroplówka finansowa w postaci spieniężania gazu. Albo się zreformuje albo będzie musiała wykonać kolejny krok by uratować się przed upadkiem.

 

Wtedy na celowniku może znaleźć się Republika Federalna Niemiec. Pozycja militarna Stanów Zjednoczonych Ameryki będzie zależała od utrzymania w wojskowym sojuszu Pakcie Północnoatlantyckim (NATO) Republikę Turcji, ale to już chyba przegrana sprawa.

 

Republika Turcji ma ambicje mocarstwowe. Ponadto potrafi dogadać się z Federacją Rosyjską to sojusz z Stanami Zjednoczonymi Ameryki traci na znaczeniu. Ten z Republiką Federalną Niemiec w zasadzie nie istnieje, odkąd Berlin zablokował akcesję Ankary do Unii Europejskiej. Polacy powinni się modlić o cud, by rozgrywki asów geopolityki tym razem ich ominęła.

 

Jerzy Mosoń

 

Zamknięte koło Kurdów

 

Jerzy Mosoń – niezależny analityk procesów społecznych i gospodarczych. Członek i uczestnik konferencji biznesowych takich jak European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku ekspert gospodarczy i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Doradca biznesowy i strateg medialny. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Centrum Informacji, refleksje, punkt widzenia 14.12.2021

 

Related Post