Jerzy Mosoń: w co gra rząd kanclerza Olafa Scholza?

 

 

Już po raz czwarty rząd Republiki Federalnej Niemiec odmówił wysłania czołgów Ukrainie. Rodzi się niepokojące pytanie w co gra rząd kanclerza Olafa Scholza?

 

24 lutego 2022 r. Federacja Rosyjska dokonała wojskowej napaści na Ukrainę, pod eufemistycznym hasłem „operacji specjalnej”, w wyniku której zostało na front wysłanych kilkaset tysięcy żołnierzy, a bomby agresora spadają we wszystkich częściach zaatakowanego państwa. Konsekwencją tego jest kryzys żywnościowy, emigracyjny, walutowy i energetyczny. Jego ofiarami są również Niemcy.

 

Zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej dotyczy wielu państw, takich tak zwanych frontowych, mających nieszczęście graniczyć z agresorem, takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia, Rumunia, Słowacja czy Węgry. Ryzyko jest na tyle realne, że starające się od dziesięcioleci zachować neutralność Finlandia i Szwecja zdecydowały się wstąpić do obronnego, wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego. Należą do niego również Niemcy. Wspieranie Ukraińców jest w żywotnym interesie wszystkich państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego, aby powstrzymać imperialistyczną agresję Federacji Rosyjskiej jak najszybciej, albowiem jak najszybszy koniec wojny w Europie jest korzystny dla całej wspólnoty, bo pozwoli minimalizować efekty powstałych kryzysów i stanu zagrożenia. Oczywiście mowa o takim finale, którego efektem będzie powstrzymanie zapędów agresora.

 

Zagrożenie

 

W czasie kiedy Olaf Scholz – kanclerz Republiki Federalnej Niemiec – prowadzi, od miesięcy, kunktatorski taniec w sprawie wsparcia militarnego żołnierzy ukraińskich, jednocześnie Republika Federalna Niemiec dalej wspiera dostawami broni koalicję państw złożoną z Królestwa Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Królestwa Bahrajnu, i Arabskiej Republiki Egiptu. Powyższe państwa toczą wojnę w Republice Jemeńskiej przeciw rebeliantom Huti. Królestwo Arabii Saudyjskiej, stojące na czele koalicji wojennej, niezmiennie odmawia wzrostu wydobycia ropy naftowej. Podjęcie takiej decyzji pozwoliłoby obniżyć cenę baryłki i złagodzić skutki kryzysu w Europie, wywołanego napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

 

Jerzy Mosoń

 

Jerzy Mosoń– niezależny analityk procesów społecznych i gospodarczych. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek i uczestnik konferencji biznesowych takich jak European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku Jerzy Mosoń jest ekspertem gospodarczym i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Zajmuje się również doradztwem biznesowym i strategiami medialnymi.

 

Centrum Informacji, Refleksje, Punkt widzenia, 23.09.2022