Jerzy Mosoń: wypowiemy wojnę Nowemu Wspaniałemu Światu?

 

Telewizor to chyba pierwsze urządzenie, którego warto się pozbyć wobec ciągłych podwyżek cen energii. Raz, że pobiera nawet od 100 – 210 WAT, to jeszcze ogłupia, kradnie czas i rozleniwia, finalnie prowadząc do otyłości, która oglądacza prędzej czy później i tak zabije.

 

Skoro telewizja „out” to może i radio? Piosenki w każdej stacji takie same, irytujący speakerzy, no i pogadanki o niczym. To już nie to samo radio, co kiedyś. Ale jeśli ktoś dysponuje odbiornikiem na baterię to lepiej taki zostawić, by sprawdzać co jakiś czas czy aby wojna hybrydowa na wschodniej granicy Polski nie przeistacza się w tradycyjną.

 

Pralka! To jest dopiero szkodnik dla portfela! Do rocznego kosztu proszku i prądu dochodzą wydatki na wodę, a te powiązane są z opłatą śmieciową. Najgorzej zrobili ci, którzy w pogoni za energooszczędnością kupili nowoczesne modele. Okazuje się, że tę energooszczędność uzyskują poprzez ograniczenie maksymalnej temperatury grzałki do 60 st. Celsjusza oraz poprzez wydłużenie czasu prania. I zamiast prać godzinę piorą godzin 5. Taki sam efekt można uzyskać trzymając ciuchy w wannie wypełnionej wodą, przez całą noc, rankiem przecierając jedynie tradycyjną tarą.

 

Czas na kuchenkę gazową/elektryczną. Zostawiłbym 1 palnik by zimą czasem zaparzyć herbatę. Każde inne użycie, o pieczeniu nawet nie wspominając grozi od 2022 roku setkami złotych w rachunkach. Z diety wypadnie zatem mięso, może też i jaja (?) – w ten sposób spełni się też mokry sen wegan. A że człowiek, nie królik i za dużo roślin zjeść nie może to i wydatki na zakupy zmaleją. Samo dobro.

 

Czas przejść do porządków. Zmywarka wiadomo: „out”. Wystarczy kurek w zlewie. No, ale co z odkurzaczem? Unia Europejska już dawno wprowadziła limit mocy (900W) dla tego urządzenia, co sprawia, że nie może on efektywnie spełniać swojego zadania, bez zastosowania elektroszczotki – wszystko „out”! A te drogie sprzęty na baterie, działające bez mała kwadrans oddać dzieciom do zabawy w dom. Do łask wracają miotła i szmata!

W ten oto sposób wypowiemy wojnę Nowemu Wspaniałemu Światu, przywracając jednak świat znacznie starszy niż byśmy chcieli…

 

Jerzy Mosoń – niezależny komentator życia społecznego w Polsce, członek i uczestnik konferencji biznesowych, m.in. European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku ekspert gospodarczy i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Doradca biznesowy i strateg medialny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Centrum Informacji, Refleksje, Punkt widzenia, 28.10.2021

 

Related Post