Juliusz Bolek: Siła społecznej odpowiedzialności biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu co często Polsce jest nazywane CSR skrót od angielskiego terminu Corporate Social Responsibility w ciągu ostatnich dwóch dekad zrobiła oszałamiającą karierę. Generalnie chodzi o uzmysłowienie sobie przez przedsiębiorców, ale nie tylko, że nikt nie jest samotną wyspą i jeśli prowadzi jakąś aktywność biznesową to w ten czy w inny sposób oddziałuje na otoczenie i z tego wynikają różnego rodzaju implikacje. Należy zatem dążyć, że były one albo pozytywne, w najgorszym przypadku neutralne, a z pewnością nie negatywne.

Spektrum jakie obejmuje społeczna odpowiedzialność biznesu jest olbrzymie. W zasadzie dotyczy każdej sfery życia Społecznego i gospodarczego. Idee społecznej odpowiedzialności biznesu podejmuje w ten lub inny sposób coraz więcej przedsiębiorców. Jest to tak wiele spraw, że w 2009 roku zrodziła się koncepcja stworzenia Raportu CSR, który zbierałby informacje, systematyzował i rozpowszechniał. Co kwartał ukazuje kolejna edycja. Właśnie ukazało się 49 wydanie Raportu CSR.

Raport CSR to ogromnie ciekawa lektura, która zainteresuje nie tylko specjalistów.

Pokazuje on działalność przedsiębiorstw z zupełnie innej perspektywy. Należy pamiętać, że realizowanie społecznej odpowiedzialności biznesu to przeważnie koszty, a w najlepszym razie zmniejszenie zysków. To oznacza, że CSR stanowi dla przedsiębiorców olbrzymie wyzwanie, ponieważ muszą oniw roztropny sposób podejmować się realizacji zadań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu tak aby nie utracić swoich atutów konkurencyjności.

49 edycja raportu CSR poświęcona jest w znaczącej części sprawie Zielonego Ładu. Kurs na tę ideę nadała Unia Europejska. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej gospodarki. Pytanie jak w tej sytacji ma się zachować Polska, która znaczącą część energii pozyskuje z klasycznych źródeł.

Z opublikowanych w Raporcie CSR opini ekspertów wynika, że Polska może skorzystać na realizacji Zielonego ładu, który może stanowić koło zamachowe gospodarki. Wiele prezentowanych poglądów wydaje się utopijnych lub bardzo trudnych do zrealizowania. Jednak to właśnie takie wyzwania są ważne.

W każdy Raporcie CSR wybierane są dwa projekty z zakresu społeczniej odpowiedzialności biznesu, które zwróciły uwagę redakcji pod względem oryginalności, siły oddziaływania i spójności z polityką i strategią firm lub instytucji je realizujących.

W poprzednich edycjach Raportu CSR wyróżnieni zostali m.in. Benefit Systems, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, KGHM Polska Miedź, PKP Energetyka oraz Grupa Ferrero. W 49 Raporcie CSR laureatem został: Polski Koncern Naftowy Orlen wyróżniony za odpowiedzialność za środowisko i przyszłe pokolenia, a także za inwestowanie w rozwój pracowników. Drugą docenionym podmiotem jest Emitel, doceniony za przygotowanie Raportu Zaangażowania Społecznego i inicjatywy podjęte w 2020 r.

To jednak nie wszystko co zawiera 49 wydanie Raportu CSR. W materiale można też przeczytać m.in. o akcji największej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej – Mlekovicie, która przekazuje produkty mleczne dla Libanu; zaangażowaniu Grupy Lux Med, która dzięki wsparciu swoich klientów posadzi w Polsce ponad 300 tys. drzew, Fabryce Broni „Łucznik”, która wspiera radomski sport, a także o Żabka Polska, która podsumowała swoje działania, w ramach Strategii Odpowiedzialności, w 2020 r. W Raporcie CSR przedstawiamy też najciekawsze przykłady społecznej odpowiedzialność z zagranicy, m.in. takich firm jak WarnerMedia, Coca-Cola czy PayPay. Z całym dokumentem można się zapoznać pod adresem www.raportcsr.pl/raport-csr/

Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Centrum Informacji, Jak się zarabia? 3.08.2021

Related Post