Kariera reżysera, praca w motoryzacji, a może studia inżynierskie?

 

Wielu studentów jesienią intensywnie zastanawia się nad wyborem ścieżki zawodowej i podejmuje decyzje dotyczące pracy. Inspiracji przy poszukiwaniu własnej drogi dostarczyć mogą filmy z wypowiedziami znanych menedżerów i osób ze świata biznesu, nauki i kultury, które publikuje platforma edukacyjna Akademia Zarządzania i Rozwoju.

 

Czy branża motoryzacyjna to dobre miejsce pracy? – „W tej chwili w Polsce ponad 200.000 osób jest bezpośrednio zatrudnionych w branży motoryzacyjnej. Jeżeli weźmiemy pod uwagę szerszy krąg, to kolejne kilkaset tysięcy. Choć trzeba powiedzieć, że ta dzisiejsza, klasyczna motoryzacja spalinowa pomalutku zaczyna odchodzić już w zapomnienie i jesteśmy w przededniu (a właściwie już ją zaczęliśmy) wielkiej rewolucji – zmieniamy rodzaje napędów, silniki spalinowe kończą się itd.” – Opowiada Jakub Faryś – prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

 

Jakie studia wybrać, gdy interesuje nas kariera w motoryzacji? – „Oprócz klasycznych, politechnicznych studiów, takich jak mechanika, mechatronika, czy inne kierunki, które są bezpośrednio związane z motoryzacją, z samochodem jako takim – musimy pamiętać o tym, że ta nowa motoryzacja to nie tylko same samochody. To też energetyka, to sieci przesyłowe, to stacje ładowania, wreszcie – to IT, czyli wielki dział, który jeszcze 30 czy 40 lat temu z punktu widzenia branży motoryzacyjnej prawie nie istniał. Czasami żartuję, że dzisiaj samochód to jest komputer z dodatkiem siedzeń, nadwozia oraz układu kierowniczego i hamulcowego.” – Wyjaśnia Jakub Faryś – prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

 

Do podejmowania studiów inżynierskich zachęca zaś Zbigniew Szyca – prezes zarządu NED-Project, przedsiębiorstwa, które od ponad 30 lat funkcjonuje w branży morskiej. Spółka znana jest m.in. z tak spektakularnych działań, jak wydobycie wraku Costa Concordia. – „Ja np. specjalizuję się w projektowaniu i budowie statków, czyli jednostek morskich, ale równie dobrze mogę powiedzieć, że przyszłością naszej branży są loty w kosmos oraz projektowanie i budowa floty międzygalaktycznej.” – żartuje Zbigniew Szyca – prezes zarządu NED-Project, opowiadając o perspektywach zawodowych dla absolwentów studiów inżynierskich.

 

Na portalu edukacyjnym Akademii Zarządzania i Rozwoju wskazówki znajdą również osoby myślące o karierze np. reżysera. Czy reżyser musi znać się na wszystkim? Na to pytanie w jednym z najnowszych filmów opowiada Maciej Kowalewski – reżyser, aktor i scenarzysta. – :Reżyser tak naprawdę musi wiedzieć, jaką historię chce opowiedzieć i jak ją chce opowiedzieć, jak poprowadzić aktorów i jak ją pokazać. (…) Technikalia nie mogą przesłonić wizji, czy też strach przed technikaliami nie może przesłonić tego, co jest najważniejsze, czyli historii, jaką chce się pokazać i przesłania, jakie ma nieść – zapewnia.” – Uważa Maciej Kowalewski – reżyser, aktor i scenarzysta.

 

Na azir.edu.pl i na profilu Akademii na FB (facebook.com/AZiR.edu/) zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli różnych zawodów, a także nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Filmy nagrane specjalnie dla AZiR można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Partnerem platformy jest również Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

 

Centrum Informacji /KAM/ 6.10.2021

Related Post