KOWR organizuje jabłkozbiory

 

Centrum Informacji: Z okazji Światowego Dnia Jabłka, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 28 września 2023 r. zaprasza na samozbiory jabłek. Zbieranie owoców prosto z drzew, to atrakcja sama w sobie. Własnoręcznie zerwane jabłka mają unikalny smak i pozostają w pamięci. W ten sposób KOWR pragnie popularyzować te owoce. Akcja potrwa do 31 października 2023 r.

Światowy Dzień Jabłka – samozbiory

Jabłka, i ich właściwości lecznicze, były znane już ok. 6.500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą. Ślady jabłoni na terenach Polski pochodzą z około 1.600 r. p.n.e. Odnaleziono je w wykopaliskach w Biskupinie. W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie.

Okazuje się, że jabłka mają więcej właściwości leczniczych. Można je zaliczyć do żywności funkcjonalnej. Jabłka mogą zapobiec rakowi jelita grubego. Wspierają też leczenie w przypadku raka okrężnicy. Jabłka zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem, dzięki zawartości błonnika zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Jabłka też są stosunkowo bezpieczne dla cukrzyków, ze względu na niski Indeks glikemiczny. Jabłka mogą chronić mózg przed uszkodzeniami komórek mającymi wpływ na utratę pamięci. Zawarte w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn oraz niektórych metali ciężkich (kobalt i ołów) w nierozpuszczalne sole, które są potem wydalane z organizmu. W związku z tym jedzeniem jabłek powinni być szczególnie zainteresowani nałogowi palacze, mieszkańcy dużych miast, ośrodków przemysłowych oraz osoby mające w pracy styczność ze związkami toksycznymi, np. drukarze.

https://portal-informacyjny.com/kupujswiadomie-produkty-ekologiczne-dzien-rolnictwa-europejskiego/

Światowy Dzień Jabłka warto w Polsce świętować uroczyście – to jedne z najpopularniejszych owoców, a Polska jest światową potęgą w ich produkcji i eksporcie.” – Twierdzi Rafał Romanowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – „Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. na świecie po Chinach, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Turcji. Polska jabłkiem stoi, zachęcam do wybierania naszych owoców. Taką okazję dają samozbiory organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa” – Zachęca Rafał Romanowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mówiąc o działaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rafał Romanowski – Sekretarz Stanu przypomniał, że na pomoc dla sadowników zabezpieczone zostały środki w wysokości 225.000.000 zł. – „To rekordowa pomoc. W przypadku drzew owocowych wynosi 5.000 złotych na hektar, a w przypadku krzewów owocowych i truskawek – 2.500 zł na hektar. Pomoc skierowana jest do rolników, w gospodarstwach których straty spowodowane zostały przez huragan, grad lub przymrozki. Wnioski będą przyjmowane od 5 do 10 października 2023 r., a wypłata będzie realizowana jeszcze w tym roku.” – Zapewnia Rafał Romanowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teraz kupuj świadomie

„Gorąco zachęcam sadowników, do włączania się do akcji samozbiorów, a konsumentów do odwiedzania sadów. Takie doświadczenie może być wspaniałą przygodą dla całych rodzin. Samodzielnie zerwane z drzewa owoce smakują zupełnie wyjątkowo.” – Przekonuje Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Formularz zgłoszeniowy dla gospodarstw sadowniczych zainteresowanych w łączeniem do akcji i adresy gospodarstw sadowniczych biorących w niej udział są dostępne na stronie internetowej https://www.kupujswiadomie.gov.pl/samozbiory-jablek/

„W 2022 r. udział zbiorów jabłek w Polsce w całkowitych zbiorach w Unii Europejskiej stanowił 35 proc.” – Informuje Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – „W 2022 r. produkcja jabłek została oszacowana na ponad 4,7 mln ton, w 2023 r. przewiduje się, że wyniesie o na 3,9 mln ton. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię #KupujŚwiadomie, promującą rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności, w tym polskich jabłek. Zachęcam do wybierania owoców polskiej produkcji. Wszystkie informacje na temat działań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach kampanii #KupujŚwiadomie są dostępne na stronie internetowej www.kupujswiadomie.gov.pl, zapraszam do jej odwiedzania.” – Wyjaśnia Małgorzata Gośniowska-Kola – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje „Program dla szkół”, który polega na bezpłatnym dostarczaniu owoców, warzyw i produktów mlecznych dla uczniów szkół podstawowych. Celem działania jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. W „Programie dla szkół” uczestniczy blisko 12.000 placówek oświatowych. Aby dostarczyć właściwe produkty, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa współpracuje w tym zakresie z 80 dostawcami owoców i warzyw.

Waldemar Humięcki: KOWR udziela pożyczki płynnościowe

„Światowa produkcja jabłek opiera się na kilku odmianach, które rosną w sadach w różnych częściach globu. Niezmiennie od dziesiątków lat numerem jeden jest Golden Delicious, a następnie Fuji i Delicious. Do tej trójki dołączyła Gala, której udział w ogólnej produkcji jabłek zwiększył się znacząco w ciągu ostatnich 20 lat.” – Wyjaśnia dr Dorota Kruczyńska – ekspert Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytut Badawczego w Skierniewicach.

W Polsce zarejestrowano ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejszymi odmianami jabłek są: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo, Cortland.

Centrum Informacji, /DEC/ 27.09.2023