Ku pamięci Aleksandry Błażejewskiej

 

Śp. Aleksandra Błażejewska była wyjątkowym pedagogiem, bardzo zasłużonym dla szkolnictwa specjalnego. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród oraz m. in. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły. Teraz na nowej sali sportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. Aleksandrze Błażejewskiej.

 

Aleksandra Błażejewska zmarła 21 listopada 2021 roku w wieku 87 lat. Całe swoje życie poświęciła ona edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Walczyła o ich prawa i integrację ze społeczeństwem. Uważała, że najlepszą dla nich rehabilitacją jest sport. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne Nike Sprawni Razem, które integrowały ich z rówieśnikami. Organizowała spływy kajakowe, zawody kręglarskie. Była aktywnym społecznikiem.

 

„Nike 2022”

 

Aleksandra Błażejewska jako wieloletni pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile wniosła ogromny wkład w rozwój tej placówki. Powiat Pilski w 2018 r., dzięki jej staraniom, wybudował tu nowoczesną salę gimnastyczną, z pomieszczeniami do rehabilitacji, boiskami i ogrodem polisensorycznym. To był kamień milowy w rozwoju placówki.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej śp. Aleksandrze Błażejewskiej, było ważnym i wzruszającym wydarzeniem w życiu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Przybyli na nie przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego: Eligiusz Komarowski – starosta pilski, Arkadiusz Kubich – wicestarosta pilski, obecni byli wychowankowie, pedagodzy, przybyła rodzina pani pedagog: córka Ewa Gotycka i syn Piotr oraz emerytowani nauczyciele Ośrodka, przyjaciele zmarłej, którzy razem z nią pracowali. Sponsorem pamiątkowej tablicy jest Powiat Pilski.

Podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej śp. Aleksandrze Błażejewskiej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, najpierw wybrzmiały ważne słowa: „Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni. Do takich ludzi należy pani Aleksandra Błażejewska.

 

Na początku uroczystości gości powitała Małgorzata Bazelak dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, która przypomniała również życiorys pani Aleksandry Błażejewskiej, która prace w Pile w szkolnictwie specjalnym rozpoczęła już w 1956 r. – „Pani Aleksandra Błażejewska w historii szkoły pozostawiła pięknie zachowana kartę, jako niezłomny przyjaciel osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przyszliśmy tu dzisiaj z potrzeby serca, aby uhonorować panią Aleksandrę Błażejewską za jej dobro i piękno. Zawód nauczyciela traktowała jak misję i zawsze angażowała się w problemy swoich wychowanków. Swoim życiem pokazała ile jest wart dla człowieka drugi człowiek. (….) Pamiętajmy o jej dewizie: „… bo nie żył, po kim piękna pamięć nie została”. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia tablicy pozostawi ślad w naszej pamięci, a tablica ta będzie opowiadać historię pani Oli przyszłym pokoleniom.” – Skomentowała Małgorzata Bazelak  – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile.

 

W zdrowym ciele zdrowy powiat

 

„Moja mama Aleksandra Błażejewska na pewno jest tu dzisiaj razem z nami.” – Powiedziała Ewa Godycka – córka Pani Aleksandry Błażejewskiej. – „Odsłonięcie tablicy pamiątkowej to dla mojej rodziny bardzo wzruszająca chwila. Dziękuję Panu Eligiuszowi Komorowskiemu – Staroście Pilskiemu za podjęcie tej inicjatywy, za to, że Powiat Pilski tak pięknie docenił jej wieloletnią działalność. Jesteśmy także zaszczyceni tym, że ta tablica zawisła właśnie na tym pięknym obiekcie, który był dla niej tak ważny. .” – Stwierdziła Ewa Godycka – córka Pani Aleksandry Błażejewskiej, która podarowała Ośrodkowi medale i wyróżnienia, które otrzymała jej mama nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, odznaczenie „Za zasługi dla sportu” oraz statuetkę Nike od Powiatu Pilskiego.

„Pani Ewa Godycka miała wiele zasług, ale była, przede wszystkim, bardzo dobrym i ciepłym człowiekiem, pełnym energii i konsekwentnym w działaniu.” – Uważa Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – „Kiedy w 2016 r. powierzono mi stanowisko Starosty Pilskiego pierwsze kroki skierowałem właśnie do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile i z gronem pedagogicznym rozmawiałem o jego potrzebach. Kilka dni późnej spotkałem panią Ewą Godycką i obiecałem jej, że zrobię wszystko, aby przy szkole powstała nowoczesna sala sportowa i boiska. Każda nasza kolejna rozmowa zaczynała się właśnie od tej hali, można powiedzieć, że jest ambasadorem tych obiektów sportowych i była bardzo szczęśliwa, kiedy już je wybudowaliśmy.” – Przypomina Eligiusz Komarowski– starosta pilski.

„Pani Ewa Godycka stale zapraszała mnie na te spływy kajakowe.” – Wspomina Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – „W końcu powiedziałem, trochę dla żartu: Pani Olu, będę, ale pod warunkiem, że razem popłyniemy. Miała wtedy chyba już 84 lata. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiła się z plecakiem, kanapkami i przepłynęliśmy razem chyba z 10 kilometrów. Taka właśnie była pani Ewa Godycka. Osobiście jestem bardzo dumny, że mogłem ją poznać.” – Wyznał Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

Podczas uroczystości uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej śp. Aleksandrze Błażejewskiej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile miała miejsce także promocja książki o pani Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej pt. „Ktoś tu był i był…”. Jest to opowieść faktograficzna o jej życiu, z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi. Inicjatorem napisania książki był starosta Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł jej wydanie.  .

Centrum Informacji, /DEC/ 10.06.2022 r.

Related Post