Marta Kubiak: Bezcenne ciepło rodzinne

Okres Wielkanocy to okres szczególny. Jest to czas refleksji związanej z cierpieniem i męczeńską śmiercią Jezusa Chrystusa. Jest też okres radości związany ze zmartwychwstaniem Syna Bożego.

Okres świąt wielkanocnych to czas kiedy kto może spędza go z rodziną. W czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, w związku z reżimem sanitarnym są to przeważnie najbliżsi domownicy. I w tym momencie przypominam sobie o dzieciach, które nie mając rodziny ten wyjątkowy czas spędzają samotnie, a tęsknota za „ciepłem domowy” wzmaga się szczególnie.

WIĘCEJ: https://kurier365.pl/kultura/31183-rodziny-zast%C4%99pcze-potrzebne-od-zaraz.html

W samym Powiecie Pilskim dzieci, które potrzebują opieki, domu oraz rodzinnego ciepła jest aż 31. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile poszukuje kandydatów na niezawodową rodzinę zastępczą.

„Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby samotne oraz małżeństwa w wieku do 59 lat. Powinny mieć dochód oraz warunki domowe w takim zakresie, aby zapewnić dziecku możliwość do nauki, do wypoczynku, do zabawy.” – Wyjaśnia Cecylia Antczak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile udziela rodzinom zastępczym szerokiego wsparcia: psychologicznego, finansowego, zapewnia poradnictwo socjalne i rodzinne. Centrum przygotowuje też szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze.

Obecnie na terenie gmin Powiatu Pilskiego funkcjonuje 151 rodzin zastępczych, w których przebywa łącznie 257 dzieci. Do tego 22 dzieci mieszka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Pile i Osieku nad Notecią.

Do pretendowania rodziny zastępczej konieczne są również predyspozycje do sprawowania opieki nad dzieckiem, dobry stan zdrowia, a przede wszystkim chęci.

Najwięcej – 119 dzieci przebywa w 86 rodzinach zastępczych spokrewnionych oraz w 54 rodzinach zastępczych niezawodowych – łącznie 91 dzieci. Z kolei w rodzinach zawodowych, których na terenie gmin powiatu pilskiego mamy 7, pod opieką jest 24 dzieci. Funkcjonują jeszcze 3 rodziny zastępcze zawodowe pogotowia rodzinnego, w których przebywa 15 dzieci.

Inicjatywę poszukiwania rodzin zastępczych wspiera nawet Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. Przyłączam się do inicjatywy. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, aleja Niepodległości 37, tel. 67 349 12 08.


Marta Kubiak – działacz samorządowy, Poseł na Sejm VIII i IX kadencji

(z okręgu wyborczego nr 38, który obejmuje obszar 11 powiatów północnej wielkopolski: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, wolsztyński, złotowski). Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama. Mickiewicza w Poznaniu i studiów podyplomowych z zakresu służby zagranicznej i międzynarodowej oraz studiów podyplomowych Master of Public Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Marta Kubiak jest rodowitą Pilanką. W latach 2014–2017 była radną powiatu pilskiego, wiceprzewodnicząca komisji budżetu i infrastruktury oraz członkini komisji rolnictwa i ochrony środowiska. Była kierownikiem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile. W Sejmie jest członkiem m. in. komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz łączności z Polakami za granicą.

Centrum Informacji, Refleksje, Hot spot, 27.03.2021

Related Post