Marta Kubiak: Nord Stream 2 stworzył problem

 

Europejska Partia Ludowa (EPP – European People’s Party) jest najbardziej prorosyjską partią, jaka sterowała Unią Europejską. To za jej czasów doprowadzono do powstania gazociągu Nord Stream 2, który został położony, na dnie Morza Bałtyckiego, pomiędzy Federacją Rosyjską i Republiką Federalną Niemiec. W ten sposób chciano ominąć państwa, które mogły korzystać z tranzytu takie Polska, Ukraina czy Białorus. Warto przypomnieć, że jednym z filarów Europejskiej Partii Ludowej są europosłowie Platformy Obywatelskiej.

 

Marta Kubiak: najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich rodzin

 

W Polsce, rządząca w czasach zapadania decyzji o budowie Nord Stream 2, Platforma Obywatelska, na czele z Donaldem Tuskiem – ówczesnym Prezesem Rady Ministrów, – choć opozycji często chwalono się jego możliwościami, w kręgach decydenckich, a zwłaszcza w relacjach z Angelą Merkel, która była w tym czasie – kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i i innymi polityka z tego państwa, nie zrobiła z tym absolutnie nic.

 

Gdyby udało się zablokować budowę Nord Stream 2 skutecznie ostudziłoby to zapędy Władimira Putina – Prezydenta Federacji Rosyjskie, w sprawie agresji na Ukrainę. Przede wszystkim rosyjskie zasoby finansowe były by skromniejsze i trudniej byłoby windować ceny gazy, wielokrotnie wyżej od cen światowych tego paliwa. Ponad to utrudniony byłby „szantaż energetyczny” wobec państw Unii Europejskiej przez Rosję. To, że jest to metoda poważnego wywierania presji było już wiadomo od czasu, kiedy zablokowano dostawę gazu na Ukrainę, oczywiście zimą, kiedy to paliwo ma charakter strategiczny.

 

Teraz na sytuacji gospodarczej w Rzeczpospolitej Polskiej mści się inercja rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Gdyby już wcześniej zostały podjęte stanowcze reakcje w sprawie gazociągu Nord Stream 2, obecnie, prawdopodobnie, nie byłoby tak poważnego problemu na granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską i uzależniona od niej Republiką Białorusi. Niestety przyszło teraz doświadczać skutków krótkowzroczności, liberalizmu, naiwności i co gorsze nieuzasadnionej polityki ustępstw wobec Rosji.

 

Marta Kubiak

 

Jarosław December: Polska w stanie wojny

 

Marta Kubiak – działacz samorządowy, Poseł na Sejm VIII i IX kadencji (z okręgu wyborczego nr 38, który obejmuje obszar 11 powiatów północnej wielkopolski: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, wolsztyński, złotowski). Jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama. Mickiewicza w Poznaniu i studiów podyplomowych z zakresu służby zagranicznej i międzynarodowej oraz studiów podyplomowych Master of Public Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

 

Marta Kubiak jest rodowitą Pilanką. W latach 2014–2017 była radną powiatu pilskiego, wiceprzewodnicząca komisji budżetu i infrastruktury oraz członkini komisji rolnictwa i ochrony środowiska. Była kierownikiem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile. W Sejmie jest członkiem m. in. komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz łączności z Polakami za granicą.

 

Centrum Informacji, refleksje, hot spot 2.02.2022

 

Related Post