Młodzi Polacy z Armenii odpoczęli nad polskim Bałtykiem

 

 

Dla wszystkich było to pierwsze spotkanie z Polską. Ale rzeczy pierwszych było dużo więcej: lot samolotem, zwiedzanie europejskiej stolicy, pierwsza kąpiel w morzu.

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w tym roku ogłosiła konkurs na organizację wypoczynku letniego dla młodych Polaków mieszkających za granicą. W ramach programu KPRM „Polonia i Polacy za granicą – Wypoczynek Letni 2022” organizacje pozarządowe mogły występować o pokrycie kosztów pobytu grup młodych rodaków w Polsce. Jednym z organizatorów takiego pobytu była Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii.

 

– Postanowiliśmy zając się kierunkiem nieoczywistym – Polakami żyjącymi w Armenii i Górskim Karabachu – mówi Patryk Starczyński koordynator projektu z FCRMP. – Tam naszym rodakom bardzo trudno o utrzymanie więzi z Macierzą – odległość od Polski to prawie trzy tysiące kilometrów, a zarobki w Armenii mało komu pozwalają na tak odległe podróże. Szczególnie ciężko żyje się w Górskim Karabachu, który jest przedmiotem konfliktu między chrześcijańską Armenią a muzułmańskim Azerbejdżanem. Niestety w każdej chwili możemy spodziewać się wybuchu wojny na tym obszarze – mówi Starczyński.

 

Armenia nie ma dostępu do morza – Fundacja zaproponowała więc młodym Polakom pobyt nad Bałtykiem połączony ze zwiedzaniem Trójmiasta i Warszawy. Młodzi Polacy przylecieli do Polski samolotem PLL LOT i to pierwsze spotkanie z Ojczyzną już wywołało wiele emocji. Okazało się, że dla większej części grupy była to pierwsza podróż powietrzna. Wieżowce Warszawy Havetisowi i Tatevikowi przypominały im amerykańskie miasta, które widzieli wcześniej na filmach.

 

– Z morza nie możemy ich wyciągnąć – mówi Patryk Starczyński. – Wszystko im się podoba, wszystko im smakuje i już pytają, czy będą mogli przylecieć w przyszłym roku. Jedna z dziewczynek, Anya, powiedziała, że w Polsce jest jak raju. To chyba najlepsza recenzja programu Kancelarii Premiera Rady Ministrów, która pokryła koszty ich przyjazdu – mówi Starczyński.

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w ramach swoich działań roztacza opieką także Polonię i Polaków za granicą. Działaniami KPRM w tym zakresie kieruje minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Centrum Informacyjne, WKZ, 28.08.2022 r.