Niebawem otwarcie lotniska w Radomiu

Zakończyła się faza budowlana terminalu Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych odbiorów technicznych, przyjęła budynek od wykonawcy.
„Prace na Lotnisku Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku toczą się od początku zgodnie z harmonogramem.” – Informuje Stanisław Wojtera – prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. – „Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyjąć od wykonawcy terminal, który naprawdę sprawia imponujące wrażenie. Postępujący, zgodnie z harmonogramem, proces pokazuje nasze zaangażowanie w projekt, naszą skuteczność i efektywność – to zapowiedź, że Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku osiągnie sukces.” – Przekonuje Stanisław Wojtera – prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
Umowa na budowę terminalu została podpisana 6 marca 2020 r. Po niecałych 2,5 roku budynek został ukończony. Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku ma powierzchnię 30.000 m. kw., w którym docelowo będzie 30 stanowisk check-in. W obiekcie powstała duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi oraz innowacyjna lotniskowa strefa edukacyjno-rozrywkowa. Będzie to miejsce doskonałe do spędzania czasu zarówno dla osób podróżujących, jak i odwiedzających. To pierwsze takie miejsce dostępne na polskim lotnisku. Przy budowie terminalu wykorzystano najnowocześniejsze technologie lotniskowe. Będzie on przygotowany na przyjęcie do 3.000.000 pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować, w taki sposób aby mógł obsłużyć nawet do 9.000.000 pasażerów.
W październiku 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przejęło lotnisko w Radomiu w celu przygotowania go do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego. Realizowana przez PPL inwestycja to m.in. zbudowanie nowego terminala. Przebudowana i zmodernizowana droga startowa oraz płyty postojowe umożliwią obsługiwanie przez Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku samolotów podstawowych typów wykorzystywanych dziś przez przewoźników, w tym w szczególności linie czarterowe i niskokosztowe np.: Boeing 737, Airbus A320 i A321neo. To wszystko sprawia, że lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku ma szanse stać się centrum turystyki lotniczej. W przyszłości właśnie z Radomia pasażerowie będą mogli wybrać się w podróż na niemal każdy kontynent.
Inwestycja w Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku to także spore korzyści dla samego Radomia i regionu. Dzięki przebudowie i modernizacji tras kolejowych oraz dróg dojazdowych centralnej Polski, zauważalnie skróci się czas dojazdu do miasta z dużych miejscowości środkowej Polski takich jak: z Warszawa, Łódź, Kielce, Lublin, a nawet Kraków czy Bydgoszcz. To zaś przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Radomia oraz regonu Mazowsza. Szacuje się, że może się przyczynić do powstania nawet kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy zarówno w sektorze lotniczym i lotniskowym, jak i handlu, logistyce czy usługach.
Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku poprzez przejęcie części ruchu z Lotniska Chopina w Warszawie przyczyni się do odciążenia stołecznego portu, którego przepustowość w ostatnich latach, na skutek dynamicznego rozwoju ruchu tranzytowego (przesiadkowego), została niemal wyczerpana. Pozwoli także na wytworzenie maksymalnie dużego potencjału ruchu tranzytowego na Lotnisku Chopina w Warszawie (tzw. masy krytycznej), który zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego w chwili jego uruchomienia.
Już wiadomo, że Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 będzie obsługiwać loty do takich miast jak Kopenhaga (Królestwo Danii), Paryż (Republika Francuska), Rzym (Republika Włoska). Wszystkie rejsy będą obsługiwane przez polskiego narodowego przewoźnika – PLL LOT. Weekendowy city break, urlop lub podróż biznesowa – stolice Danii, Francji i Włoch oferują ciekawe możliwości podróżującym z radomskiego lotniska. To również doskonała wiadomość dla regionu, ponieważ oznacza nowe możliwości dla zagranicznych turystów, którzy będą chcieli poznać uroki południowej części województwa mazowieckiego. Loty ruszą w sezonie lato 2023, który w branży lotniczej zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Będą odbywać się trzy razy w tygodniu i planowane są boeingami 737-800.
„Bardzo dobrą wiadomością jest, że Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 już ma umowę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.” – Uważa Anna Dermont – rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. – „Kierunki zaproponowane przez narodowego przewoźnika to idealne miejsca docelowe, zarówno w celach służbowych jak i turystycznych. Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik zobaczył potencjał wśród pasażerów z regionu oraz samego radomskiego portu. My postaramy się, aby radomskie lotnisko polubili pasażerowie i chętnie z niego latali.” – Deklaruje Anna Dermont – rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
SHARE