Nowa huta szkła tuż tuż

 

Po pięciu latach czekania na decyzję urzędniczą spółka BD Art otrzymała pozwolenie budowy nowej huty szkła w Leszkowicach, w województwie lubelskim. Zdaniem przedstawicieli spółki to olbrzymia szansa na rozwój regionu.

Spółka BD Art to jeden z największych producentów ramek i luster na świecie. Rocznie, spółka produkuje 8.000.000 mkw tafli szklanej, a jej produkty dostępne są na całym świecie. W związku z rosnącym popytem na szkło przy ograniczonej podaży, w 2015 r. spółka zaczęła proces budowy nowej huty i kopalni piasku w Leszkowicach. W powiecie lubartowskim, gdzie ma miejsce inwestycja, poziom bezrobocia to 10,3 proc. – niemal 4.000 osób nie ma w nim pracy. Inwestycja BD Art ma być iskrą, która rozpocznie boom inwestycyjny w regionie.

„Nowy Zakład ma w założeniach dać pracę prawie 400 osobom w hucie, kopalni piasku i nowoczesnej farmie fotowoltaicznej. Inwestycja Spółki BD Art to dopiero początek aktywizacji zawodowej w regionie, gdzie nadal panuje wysokie bezrobocie. Powstała wokół huty infrastruktura ma przyciągnąć inwestorów z innych branż i sektorów wspierających – usługodawców (np. gastronomii). Huta Spółka BD Art ma być iskrą, która rozpocznie boom inwestycyjny. Powinien on doprowadzi do powstania drugiej, potężnej „mieleckiej strefy ekonomicznej”. Aby ta wizja mogła się ziścić konieczne będzie zmiana planów zagospodarowania lokalnego oraz doprowadzenia mediów – to duża szansa i władze, które chcą rozwoju ekonomicznego ściany wschodnie, powinny dostrzec ten potencjał”. – Wyjaśnia prezes BD Art, Bogdan Pęski.

Cała produkcja w zakładzie będzie wykorzystywała ekologiczne technologie, by jak najmniej ingerować w środowisko naturalne. „Produkcja będzie prowadzona w najnowocześniejszej technologii. Lubelszczyzna to jeden z piękniejszych regionów Polski i choć samo słowo „huta” nie kojarzy się z ekologią, to mogę zapewnić, że wpływ Spółki BD Art na środowisko będzie minimalny.” – Uważa prezes BD Art, Bogdan Pęski. – „Planuje się aby stłuczka i pyły, które powstają w trakcie produkcji powróciły do procesu produkcyjnego. Tym sposobem huta będzie praktycznie bezodpadowa i prawie wszystkie uboczne skutki produkcji zostaną przetworzone na wewnętrzne potrzeby. Spółka BD Art będzie również oczyszczać spaliny, produkowane przez hutę, a uzyskane w ten sposób składniki posłużą jako półprodukty do tworzenia nawozów azotowych. Fabryka nie będzie musiała składować części tych odpadów. W okresie zimowym Spółka BD Art liczy na oszczędności wynikające z zamknięcia procesu produkcyjnego w taki sposób, że zimą sama produkcja szkła ogrzeje cały obieg. Dodatkowo zamknięcie obiegu wody minimalizuje jej zużycie. Zastosowane technologie należą do najnowocześniejszych na świecie i wydaje mi się, że w Europie żaden obiekt tego typu nie jest tak nieszkodliwy dla środowiska jak ten projekt.” – Dodaje prezes BD Art, Bogdan Pęski.

Obecnie Spółka BD Art poszukuje inwestorów, którzy pomogą w budowie huty. Kolejną sprawą jest odpowiednie uzbrojenie terenu inwestycji, tak by okolica stała się gotowa dla nowych inwestorów. „Mam nadzieję, że władze w końcu zobaczą potencjał, jaki daje regionowi inwestycja Spółki BD Art. Na razie przedsięwzięcie nie otrzymało żadnego wsparcia ani od rządu, ani od władz lokalnych.” – Wyjaśnia prezes BD Art, Bogdan Pęski. – „Na wydane w drugiej połowie października 2020 r. pozwolenie na budowę Spółka BD czekała aż dwa lata. Prace nad inwestycją zaczęły się pięć lat temu i tyle trzeba było czekać na korzystną dla władz regionu zamianę gruntu. To bardzo przygnębiające, kiedy chce zrobić się coś dobrego, a napotyka się na urzędniczą ścianę. Spółka BD jest rodzinnym i polskim przedsiębiorstwem. Niestety Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Polski Fundusz Rozwoju pozostają głuche na prośby Spółki BD. Wszystko wskazuj e na to, ze projekt nie może liczyć na wsparcie finansowe agend rządowych, co zagwarantowałoby polskość naszego finansowania.” – Konstatuje ze smutkiem prezes BD Art, Bogdan Pęski.

 

Centrum Informacji /KAM/ 9.11.2020

Related Post