Nowe etykiety energetyczne sprzętu AGD

 

Urządzenia artykułów gospodarstwa domowego mają znaczący wpływ na bilans energetyczny domu. W zależności od tego ile zużywają energii zależy wysokość rachunków do zapłaty. Wymieniając stary sprzęt na nowy w najlepszej dostępnej klasie energetycznej, można zyskać finansowo i chronić środowisko. Stąd zmiany na etykietach energetycznych produktów w sklepach z uproszczoną skalą od A do G.

 

Zielona energia w Żabce

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił znaczący rozwój branży artykułów gospodarstwa domowego. Za sprawą wielu innowacji, kolejne urządzenia debiutujące na rynku są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, SMART oraz energooszczędne. Sprzęty produkowane dziś w polskich fabrykach zużywają nawet o 80 proc. mniej prądu lub wody w porównaniu do tych sprzed 15 lat, co przekłada się na oszczędności dla ich użytkowników.

 

Odzwierciedleniem zmian są etykiety energetyczne, na których, w związku z postępem technologii, zaczęło brakować miejsca na oznaczanie nowych, jeszcze bardziej energooszczędnych rozwiązań. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała się na likwidację plusów i powrót do czytelnej, siedmiopunktowej skali odA do G, pozostawiając najwyższe oznaczenia puste. Najbardziej energooszczędne obecnie urządzenia trafiły zatem do klasy D, choć zupełnie nie zmieniła się ich jakość ani wydajność. Efekty przeskalowania dla głównych grup produktowych, tj.: pralek, zmywarek, lodówek, pralko-suszarek oraz telewizorów, widoczne są w sklepach.

 

Na nowych etykietach energetycznych pojawiają się kody QR, które prowadzą do specjalnej bazy produktów EPREL, gdzie każdy konsument może sprawdzić szczegółową charakterystykę produktu. Cechy danego rozwiązania prezentują zaś nowe, bardziej czytelne piktogramy (np. wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody) dostosowane do typu urządzenia. Wprowadzono również dodatkowo oznaczenie skali klas hałasu od A do D.

 

Nowa huta szkła tuż tuż

 

„Wymiana etykiet na nowe była podyktowana troską o dobro konsumentów. Co więcej, pozostawienie najwyższych klas energetycznych pustych daje jeszcze większy impuls do działania producentom sprzętu artykułów gospodarstwa domowego, aby szukać nowych ekonomiczny, ekologicznych, a przede wszystkim energooszczędnych rozwiązań. Co prawda, będziemy potrzebować trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do zmian, zwłaszcza braku charakterystycznych plusów przy klasie A, ale jestem pewien, że wszystkim ostatecznie wyjdzie to na dobre. Branża artykułów gospodarstwa domowego za chwilę znów nas zaskoczy kolejnymi innowacjami, które zapełnią najwyższe klasy energetyczne.” – Wyjaśnia Wojciech Konecki – Prezes Związku Producentów AGD, APPLiA Polska, organizacji prowadzącej kampanię edukacyjną „Nowe etykiety. Czas na zmianę!”, mającą przygotować kupujących z nowym sposobem etykietowania sprzętu AGD.

 

„Zmiany, zmiany, zmiany chciałoby się powiedzieć. Niestety te, które teraz dokonuje Unia Europejska wprowadzają chaos.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „W ciągu ostatnich lat była tendencja do produkcji coraz gorszej jakości i krótkożywotności sprzętu AGD, w końcu zablokowana nowymi przepisami Unii Europejskiej. Niemniej dziś mało kto ma w domu sprzęt sprzed 15 lat, a zatem już nie pamięta starych oznaczeń energochłonności, więc być może kupujący nie zorientują się się, że klasa „D” to dawna klasa „A”, a jeśli nawet to wierzę, że sprzedawca w sklepie to spokojnie wyjaśni.” – Uważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja na temat zmian w etykietowaniu sprzętu AGD. Wziął w niej udział Michał Kurtyka – Minister Klimatu i Środowiska –oraz Wojciech Konecki – Prezes Zarządu Związku Producentów AGD, APPLiA Polska. Podczas spotkania został podjęty m.in. temat znaczenia etykiet energetycznych dla konsumentów. Prezes Wojciech Konecki zaproponował stworzenie programu wsparcia wymiany przestarzałego sprzętu AGD w polskich domach w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co przyczyni się do łagodzenia skutków podwyżek prądu w gospodarstwach domowych.

 

Patronat honorowy nad kampanią „Nowe etykiety. Czas na zmianę” sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Patronami Merytorycznymi są: Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii i Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Patroni Medialni akcji to: agdmaniak.pl, agdrtv24.pl, Cztery Kąty, Domosfera.pl, Energia i Recykling, Infoprodukt.pl, portalkomunalny.pl. kuchenny.com.pl, Kuchnie i Łazienki Inspiracje, LivingRoom, pasywny-budynek.pl, wysokienapiecie.pl.

APPLIA Polska skutecznie reprezentuje branżę producentów i importerów sprzętu AGD w Polsce, aktywnie uczestnicząc w dialogu społecznym. Związek jest inicjatorem Kodeksów dobrych praktyk branży artykułów gospodarstwa domowego, ekspertem m.in. w kwestiach gospodarki obiegu zamkniętego i efektywności energetycznej oraz założycielem i głównym akcjonariuszem ElektroEko S.A. – największej organizacji odzysku sprzętu elektronicznego w Polsce. Prowadzi działania edukacyjne, a obecnie realizuje kampanię informacyjną na temat zmian w etykietowaniu energetycznym sprzętów AGD.

 

Wojciech Konecki – Prezes APPLiA Polska – Związek Pracodawców AGD w Warszawie. Urodził się w 1967 roku, w 1991 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) i uzyskał tytuł magistra ekonomii. Przez 20 lat pracował w branży producentów artykułów gospodarstwa domowogo na szczeblach managerskich i dyrektorskich. Od 2004 roku prowadzi związek pracodawców, producentów AGD, APPLiA Polska (d. CECED), który zajmuje się m.in. reprezentacją przemysłu wobec administracji państwowej, parlamentu i mediów, a także badaniem rynku oraz analizami ekonomicznymi.

 

W sferze samorządu gospodarczego, od 2005 roku był radcą, członkiem władz i wice przewodniczącym Rady oraz od 2017 roku wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej. Jest także przewodniczącym Komitetu ds. sprzętu elektrycznego powszechnego użytku Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, członkiem Board of Officers europejskiej organizacji normalizacyjnej CENELEC, członkiem grupy eksperckiej KIS-GOZ (Krajowe Inteligentne Specjalizacje) oraz przewodniczącym międzynarodowej rady nadzorczej spółki akcyjnej organizacji odzysku ElektroEko SA.

 

W swoich publikacjach specjalizuje się głównie w tematyce efektywności energetycznej, elektrorecyklingu, trendów rynkowych i branży producentów elektroniki. Odznaczony rządową odznaką „Za zasługi dla gospodarki Rzeczpospolitej”.

 

Centrum Informacji /DEC/ 04.04.2021

Related Post