Nowy standard naziemnej telewizji na etapie testów

 

Emitel i Telewizja Polska zawarły umowę na rozszerzenie emisji testowych w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawaniaDVB-T2/HEVC. Od 1 maja 2021 r. testy objęły swoim zasięgiem około 90 proc. powierzchni Polski. W ramach testów widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, po raz pierwszy, bezpłatnie, będą mieli okazję obejrzeć transmisje meczów Euro2020 na specjalnie przygotowanym kanale TVP 4K.

 

Emitel z certyfikatem

 

Udostępnione dotychczas, w ramach emisji testowych, programy TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka będzie można oglądać do końca 30 czerwca 2022 r., kiedy to planowane jest wyłączenie obecnie obowiązującego standardu DVB-T i uruchomienie DVB-T2/HEVC.

 

Ważną informacją jest, że podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro2020 Telewizja Polska uruchomi na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC.Na kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw z wykorzystaniem technologii HDR oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos.

 

„Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W 2022 roku nastąpi migracja do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. Cieszę się, że możemy wspólnie z Telewizją Polską realizować to przedsięwzięcie i zaprezentować widzom zalety nowego standardu nadawania. Jestem przekonany, że transmisja Euro2020 w jakości 4K spotka się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony widzów TVP.” – Powiedział Andrzej Kozłowski – prezes zarządu Emitel.

 

Emitel dla kibiców Legii Warszawa

 

Nowy standard nadawania NTC DVB-T2/HEVC będzie obowiązywał od 1 lipca 2022 r. w całej Polsce. Korzyści płynące z tej zmiany, to przede wszystkim możliwość zwiększenia liczby kanałów w ofercie naziemnej i nadawania ich w jakości HD, możliwość nadawania programów UHD/4K, większa odporność na zakłócenia, lepsza jakość dźwięku oraz szereg usług dodatkowych z wykorzystaniem standardu telewizji hybrydowej (HbbTV).

 

Centrum Informacji /KAM/ 1.05.2021

 

Related Post