Otwarcie domu uchodźców #Mirnyj Dom

 

Przybywający uchodźcy z Białorusi potrzebują pomocy, na samym początku przede wszystkim dachu nad głową, nie pomaga też odosobnienie. Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh, która od lat zajmuje się wspieraniem  uchodźców, tworzy „Mirnyj Dom – Dom Pokoju”, który na samym początku będzie dla nich tymczasowym domem.

 

Powiat Pilski troszczy się o domy pomocy społecznej

 

Od pomysłu do jego pełnej realizacji upłynęły zaledwie 4 miesiące. W tym czasie udało się zorganizować aukcję dzieł sztuki, z której dochód został przeznaczony na wynajęcie budynku na Mirnyj Dom.  Dużą aktywnością przy powstawaniu Mirnego Domu wykazali się jego pierwsi mieszkańcy i osoby, którym Fundacja pomogła. To oni pomagali przy remoncie budynku, a teraz troszczą się o porządek wewnątrz i wokół niego. Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh planuje, aby w hostelu mogło przebywać 15-20 osób. Oprócz pokoi byłaby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka.

 

Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh wynajęła kilkanaście mieszkań, pomogła ponad setce osób w trudnych początkach. Obecnie głównym celem jest wsparcie w pozyskaniu źródeł utrzymania. Wielu z podopiecznych Fundacji im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh to fachowcy: stolarze, budowlańcy, spawacze, malarze, mechanicy samochodowi potrzebny im sprzęt do wykonywania pracy. Więcej o zbiórce można przeczytać na stronie www.mirnyjdom.pl.

 

Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh chce zakupić sprzęt stolarski, do spawania, do warsztatu samochodowego. Istotą pomocy jest „danie wędki nie ryby”. Podopieczni posiadają rozmaite umiejętności. Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh chce wyposażyć ich w odpowiedni sprzęt, który pozwoli im wykonywać pracę, usamodzielnić się i godnie żyć. Jest to też droga do niezależności z jednej strony a z drugiej wypełnienie niszy na rynku polskim. Bez odpowiedniego sprzętu nie są w stanie podjąć tego typu prac. Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh chce zakupić sprzęt do tego typu działań.

 

Polska, a polityka migracyjna

 

„Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z panującą sytuacją polityczną w swoim państwie, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musi opuścić Ojczyznę. Ci którzy są już w Polsce potrzebują pomocy psychologicznej, nauki języka, czasem przekwalifikowania zawodowego. Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh ma w tym zakresie specjalistów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi Annę Wysocką i psychologa Katję.” – Opowiada Kasia Skopiec, współzałożycielka Fundacji im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh

 

Centrum Informacji /DEC/ 1.05.2021

 

Related Post