Pierwsze takie pole w Polsce wykorzystujące wodę z oczyszczalni.

 

W niewielkiej wsi Rumianek powstało jedno z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych pól golfowych w Polsce. Miejsce wyróżnia się innowacyjnym sposobem nawadniania. Woda użyta do podlewania terenu pochodzi z pobliskiej oczyszczalni ścieków.

Bogusław Mazur: duży może więcej i bardziej ekologicznie

W miejscowości Rumianek w województwie wielkopolskim, powstało pierwsze w Polsce niemal samowystarczalne 18-dołkowe pole golfowe. Dzięki zastosowanej technologii obiekt sportowy i rekreacyjny jest w pełni ekologiczny. Do podlewania 72 hektarów pola golfowego wykorzystuje się dziennie około 1.000 metrów sześciennych wody, która jest pobierana z pobliskiej oczyszczalni ścieków. I choć ma szaroczarną barwę jest bezpieczna dla środowiska.

Za projekt był odpowiedzialny duński architekt Caspar Grauballe, który jest członkiem European Institute of Golf Course Architects. Odpowiadał za nadzór, przebudowę oraz zaprojektowanie ponad 50 obiektów golfowych na całym świecie.

Wykonanie pola golfowego w Rumianku powierzono przedsiębiorstwu All Golf Service, które specjalizuje się w budowie oraz przebudowie pól golfowych. Lista krajów, w których All Golf Service realizowała projekty jest długa, to m.in. Republika Austrii, Królestwo Belgii, Królestwo Norwegii, Konfederacja Szwajcarska, Węgry. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo jest też wykonawcą trzech pól golfowych, które znalazły się w rankingu 100 najbardziej prestiżowych pól w Unii Europejskiej.

Damian Kuraś: Polska potrzebuje zielonej energii

Pole golfowe w Rumianku jest przykładem tego, jak powinny wyglądać nowoczesne obiekty sportowe. Nie chodzi tu tylko o technologie wykorzystane do budowy obiektu, ale przede wszystkim ponowne zastosowania wody z pobliskiej oczyszczalni ścieków. Warto, aby planiści kolejnych pól golfowych w Polsce i na świecie poszli za przykładem Rumianku i podobne inwestycje planowali właśnie w sąsiedztwie oczyszczalni. W zgodzie z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem.

Centrum Informacji, /KAM/ 3.06.2023