Pierwszy lot drona

Falco Xplorer S/N0001 to najnowszy i największy bezzałogowy system powietrzny skonstruowany przez firmę Leonardo. W styczniu dron wykonał nad zatoką Trapani swój pierwszy lot.

Dron Falco Xplorer po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym roku podczas Paris Air Show. Oferuje on ciągły, wieloczujnikowy nadzór strategiczny, zarówno dla klientów wojskowych jak i cywilnych. Falco Xplorer jest dronem w pełni zaprojektowanym przez Leonardo, od samego statku , przez czujniki aż po naziemne stacje kontroli. Dzięki temu firma jest punktem kompleksowej obsługi i może oferować sprzedaż zintegrowanego systemu lub usługi zdobywania przewagi informacyjnej, w pełni przez siebie zarządzanej i kontrolowanej.

Falco Xplorer swój pierwszy lot odbył 15 stycznia 2020 roku. Wzbił się w powietrze z bazy sił powietrznych Trapani i krążył nad zatoką w przeznaczonej strefie lotów około 60 minut. Bezzałogowiec ma maksymalną ładowność do 350 kg i może odbywać ponad 24 godzinne loty. Pierwszy lot był istotnym krokiem, do którego technicznym oraz inżynieryjnym wsparciem przyczyniło się Centrum Lotów Próbnych Włoskich Sił Powietrznych.

W najbliższym czasie zaplanowana jest seria lotów, które pozwolą zarówno ocenić zdolności drona, jak i uzyskać jego certyfikację dla NATO.

Warto wspomnieć, że poprzednie warianty Falco wykorzystywane były przez ONZ oraz Frontex, Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Dzięki informacjom zwrotnym od powyższych organizacji udało się ulepszyć model Xplorer, który cechuje potężny zestaw czujników oraz zdolność do utrzymywania łącza satelitarnego, a także otwarta architektura systemowa.

Centrum Informacji / now / 24.02.2020

Related Post