Pierwszy taki dron na świecie

 

Pierwszy bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu AWHero RUAS koncernu Leonardo otrzymał podstawowe certyfikaty wojskowe. Jest to pierwszy na świecie certyfikat w klasie 200 kg.

 

Projekt, a także rozwój, produkcja i wsparcie AWHero zapewniają najwyższy dziś poziom bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności dla sił zbrojnych. Certyfikacja wojskowa obejmuje operacje z pokładów okrętów, toruje też drogę do dalszego rozwoju, integracji i weryfikacji rozszerzonych zdolności planowanych dla tego systemu.

 

Już 23 państwa zamawiają przenośne laserowe wskaźniki celu Leonardo

 

Projekt AWHero opiera się na mocnych stronach i bogatym doświadczeniu koncernu Leonardo, w zakresie rozwoju wiropłatów, integracji systemów i pokładowych operacji śmigłowcowych. Od 2019 r. platforma prowadzi demonstracje zdolności w zakresie nadzoru morskiego na okrętach w ramach inicjatywy OCEAN 2020, strategicznego programu badawczego Europejskiego Funduszu Obrony, w zakresie technologii nadzoru morskiego i bezpieczeństwa morskiego, obejmującego 43 organizacje w całej Europie, działających pod kierownictwem Leonardo.

 

AWHero jest również oceniany w międzynarodowych przetargach. Northrop Grumman Australia i zespół Leonardo Australia zostały zakwalifikowane do przejścia do kolejnej fazy SEA129. Faza 5 programu nabycia morskiego, bezzałogowego systemu lotniczego mającego na celu dostarczenie zdolności do prowadzenia wywiadu, nadzoru, rozpoznania i kierowania na cel dla Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej (Royal Australian Navy – RAN). Propozycje Northrop Grumman i koncernu Leonardo wzmocnią efekty zdolności i taktycznego podejmowania decyzji podczas operacji morskich Royal Australian Navy.

 

Koncern Leonardo, który jest właścicielem fabryki PZL-Świdnik, jest jedynym przedsiębiorstwem w Europie, które jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania poprzez zaprojektowanie i rozwinięcie wszystkich elementów systemów bezzałogowych: platform, czujników, systemów misji, stacji kontrolnych, oferując zdolności w zakresie certyfikowanego niskiego ryzyka, wysokiej skuteczności i pełnej integracji.

 

Leonardo umacnia pozycję

 

Koncern Leonardo jest też kluczowym partnerem i uczestnikiem ważnych europejskich programów dronów, a wiedza i zdolności przedsiębiorstwa, w tym sektorze, zostały szeroko zaprezentowane podczas międzynarodowych ćwiczeń. Koncern Leonardo opracował systemy i technologie bezzałogowe, w tym funkcje przeciwdronowe i systemy bezzałogowego zarządzania ruchem.

 

Centrum Informacji /KAM/ 6.11.2021

Related Post