Piknik z Produktem Polskim w Grodźcu

 

Podczas Grodzieckiego Powitania Lata, odbył się powiatowy etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń WiejskichBitwa Regionów”. Do kulinarnej rywalizacji o miano najlepszej potrawy regionalnej przystąpiło 13 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu konińskiego.

Teraz kupuj świadomie

W powiatowym etapie konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń WiejskichBitwa Regionów”, pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Grądach za „Kapuśniak na gęsinie z grądeckim borowikiem podany z prażuchami”. Drugie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie za „Karczek wieprzowy w sosie własnym z kopytkami i zasmażaną kapustą”. Trzecie miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Kraśnica za „Nóżki od kaczuszki w sosie żurawinowo-jabłkowym na kopytkach”. Wyróżnienie trafiło do: Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Królików za „Zupę jagodową z kluskami z ciasta francuskiego podaną z kleksem słodkiej śmietany oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sławskuza „Dziady z zasmażaną kapustą”.

Kapuśniak to podstawa na wszystkich wsiach od zarania dziejów. Kiedyś kapuśniak i prażuchy były przynajmniej raz w tygodniu, w każdej wiosce. Kapuśniak to podstawa żywienia, z dużą zawartością witamin. Beczka kapusty i kawałek mięsa w domach na wsiach były zawsze. Kapuśniak to najbardziej regionalna potrawa regionu konińskiego. Dawniej kapusta musiała być obowiązkowo kwaszona w każdym gospodarstwie. Do kapuśniaku są podawane prażuchy opiekane. Są bardzo smaczne, pikantne. Ich przygotowanie jest pracochłonne. Samo ubicie ziemniaków zabiera dużo czasu. Trzeba je tak długo ubijać, żeby od pałki odchodziły. Majstersztyk to odpowiednie przygotowanie boczku i innych dodatków, które dają ten wyjątkowy smak.

Od pola do stołu – czyli zrównoważony system żywnościowy

W Grodzieckim Powitaniu Lata uczestniczył Ryszard Bartosik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wręczył nagrody oraz podziękowania laureatom i uczestnikom konkursu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu reprezentował Krzysztof Buchelt – zastępca Dyrektora.

Podczas Grodzieckiego Powitania Lata rozstrzygnięto konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Miało miejsce również uroczyste wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” Przez Ryszarda Bartosika – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wspólne powitanie lata było wypełnione dobrą zabawą i smacznymi potrawami. Bogaty program sprawił, że na wydarzenie chętnie przybywały całe rodziny.

Podczas Grodzieckiego Powitania Lata w Grodźcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom oraz wyróżnionym XX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne subregionu konińskiego: powiatów kolskiego, tureckiego konińskiego słupeckiego. Konkurs jest organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od 2003 roku we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, a jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Tegoroczna edycja uzyskała Patronat Honorowy Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W etapie regionalnym XX edycji konkursu, o miano najbezpieczniejszego gospodarstwa rywalizowało 12 właścicieli gospodarstw indywidualnych.

Warzywo w kilku kolorach

Miło nam poinformować, że spośród wszystkich ocenianych przez komisję konkursową gospodarstw, za najbezpieczniejsze uznano gospodarstwo rolne Państwa Daniela i Dagmary Skoniecznych z miejscowości Przybyłów, gm. Koło. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali Państwo Jacek i Barbara Kaczorowscy z gm. Babiak, Państwo Piotr i Ilona Dopierała z gm. Przedecz oraz Państwo Zbigniew Sewaściukiewicz i Agnieszka Mysińska–Sewaściukiewicz z Koła.

Centrum Informacji 3.07.2023