Pionierska operacja przywracania słuchu

To już 28. rocznica przeprowadzenia przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszej w Polsce historycznej operacji wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Po raz pierwszy implant ślimakowy otrzymał dorosły pacjent, a dzień później – dziecko. Przeprowadzając te pionierskie operacje prof. Henryk Skarżyński otworzył nowy rozdział w historii otochirurgii.

Lipiec to miesiąc, w którym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu obchodzona jest jeszcze jedna bardzo ważna rocznica. W 2020 r. mija dokładnie 18 lat od przeprowadzenia przez prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch osobie z częściową głuchotą. „Tego bardzo upalnego lipcowego dnia zjawiłem się przed godziną 7 w pracy, po to aby wcześniej zejść na blok operacyjny. Zaplanowaliśmy, że będziemy transmitować tę operację do sąsiedniego budynku do małej sali seminaryjnej i tam ją nagrywać, więc chciałem sprawdzić czy wszystko jest do tego przygotowane. Proszę pamiętać, że wtedy nie było transmisji on-line w internecie, a pokazanie nagrania światu nie było takie proste i oczywiste.” – Wspomina prof. Skarżyński.

Po tej pionierskiej operacji w 1992 r. rozpoczęto w Polsce program leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. Właśnie na potrzeby tego programu z inicjatywy profesora powstał nowy Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”, który miał zapewnić pacjentom kompleksową opiekę. Już po kilku tygodniach działania w ośrodku tym przyjmowano kilkudziesięciu pacjentów dziennie, wykonywano około 200 specjalistycznych badań.

Do roku 2002 operacje wszczepienia implantu ślimakowego wykonywane były tylko w przypadku głębokiego uszkodzenia słuchu oraz całkowitej głuchoty. Poza możliwościami skutecznego leczenia znajdowała się wciąż znaczna grupa pacjentów z tzw. częściową głuchotą.

Obecnie Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie otolaryngologii, audiologii i foniatrii. W Instytucie zrealizowano do tej pory ok. 500.000 procedur chirurgicznych. Polscy pacjenci mają w Instytucie dostęp do najnowszych technologii. Placówka w Kajetanach jest niekwestionowanym liderem na świecie pod względem liczby wykonywanych operacji poprawiających słuch (rocznie ok 15.000 procedur). Pod opieką specjalistów ze Światowego Centrum Słuchu pozostaje obecnie blisko 10.000 użytkowników implantów słuchowych. Instytut to także prestiżowe centrum dydaktyczno-szkoleniowe, do którego przyjeżdżają lekarze ze wszystkich kontynentów, aby uczyć się technik chirurgicznych i procedur medycznych.

Od kilku lat jubileuszowe obchody połączone zostały z kolejnymi edycjami Międzynarodowego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. W tym roku Festiwal jest realizowany pod hasłem „Pełnia dźwięku po drugiej stronie lustra”, a towarzyszą mu Warsztaty Naukowo-Muzyczne oraz VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”.

„W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie Festiwal przybrał nieco odmienny charakter. – Wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca i organizator wydarzenia. – „Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. – Przekonuje prof. Henryk Skarżyński.

Centrum Informacji Przemysław Gruz 18.06.2020

Related Post