PKN Orlen u progu wielkich wyzwań

 

Instytut Staszica przeprowadził debatę „W kierunku koncernu multienergetycznego – Orlen w potrójnej fuzji”. Jej uczestnicy analizowali ekonomiczne, strategiczne i społeczne aspekty tej zmiany, jak też zwracali uwagę na wyzwania dla nowego, potężnego koncernu multienergetycznego.

Potrójna fuzja dokonuje się w szczególnym okresie nasilonej dyskusji dotyczącej terminu i zakresu polityki energetycznej Polski i uwzględnieniu w niej wielu czynników począwszy od emisji CO2 oraz odnawialnych źródeł energii i redukcji metali. Podczas debaty podkreślono, że transformacja energetyczna staje się koniecznością, a jej brak w nieodległej perspektywie może prowadzić do marginalizacji polskich firm nie oferujących czystej, zielonej energii, co w efekcie przełoży się na problemy gospodarki. Zastanawiano się jak formatować politykę energetyczną zgodnie z oczekiwaniami konsumentów, interesem narodowym i zapewnieniem konkurencyjności polskiej gospodarce.

W dyskusji wzięli udział: dr Adam Czyżewski – główny ekonomista PKN Orlen, Wojciech Jakóbik – redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, Jerzy Kurella – ekspert Instytutu Staszica oraz dr hab. Andrzej Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej. Moderatorem debaty był dr Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica.

„Czas aktywów naftowych przemija, wszyscy to widzą i ma to odzwierciedlenie w wycenach. Dlatego koncerny naftowe i gazowe, aby funkcjonować, muszą przejść transformację, głęboką zmianę.” – Jest przekonany Adam Czyżewski – główny ekonomista PKN Orlen. – Nie da się osiągnąć zeroemisyjności z tymi aktywami które mamy, musimy przestawić koncern na zupełnie inne tory.” Według Adama Czyżewskiego – głównego ekonomisty PKN Orlen kluczowe kierunki rozwoju to: elektromobilność, cyfryzacja, szeroko pojęte paliwa alternatywne i petrochemia na bazie zielonej energetyki.

Zdaniem Jerzego Kurelli – eksperta Instytutu Staszica, doświadczonego menedżera z branży energetycznej, jesteśmy na progu absolutnie innego poukładania rynku energetycznego. „Powinniśmy dążyć do takiego ukształtowania rynku w którym koncern energetyczny dostarcza klientom kompleksową usługę. To nieuniknione: takie przekształcenia zachodziły w latach 90-tych XX w. w koncernach w zachodniej Europie.” – Przypomina Jerzy Kurella – eksperta Instytutu Staszica.

Wojciech Jakubik – redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl twierdzi, że „Politykę klimatyczną widać i w globalnej grze światowych gigantów. BP (British Petroleum) czy Saudi Aramco robią to samo – projektują transformację energetyczną. PKN Orlen też chce sobie całkowicie „zazielenić” portfolio bo świat będzie realizował całkowicie zielony scenariusz rozwoju globalnej gospodarki.” Wojciech Jakubik – redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl zauważył, że cały proces musi odbywać się w porozumieniu z Komisją Europejską

Komisja Europejska zakłada państwom członkowskim pewien „gorset”, pokazuje terminarz, ale dzięki temu wszyscy mają jasne wytyczne, a to przekłada się na skuteczność naszego działania.” – Wyjaśnia Wojciech Jakubik – redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. – „Ponadto dialog z Komisją Europejską przynosi rezultaty. Dobrze, że transformacja energetyczna zaczyna się w spółkach, jednak na poziomie rządowym jest jeszcze sporo do zrobienia. Konieczne jest pokazanie w jaki sposób będzie stabilizowany krajowy system energetyczny, jak zostaną doprowadzone do skutku polskie mega-projekty, które są fundamentami strategii energetycznej.” – Uważa Wojciech Jakubik – redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Dr Zybała z Katedry Organizacji i Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej zaznaczył, że energetyka jest przedmiotem interesu narodowego. Mocno podkreślił, że trzeba budować konsensusy ponadpartyjne wokół tego celu. Jeśli ich nie będzie, to zdaniem naukowca jakiekolwiek operacje kapitałowe na dużą skalę obarczone będą znakiem zapytania.

 

Centrum Informacji /KAM/ 1.01.2021

Related Post