Polacy tyją w czasie pandemii

72 proc. Polaków przyznało, że zdrowie jest dziś dla nich największą wartością, a ponad połowa (51 proc.) zaznaczyło, że od marca 2020 nabrało jeszcze większego znaczenia. – To wyniki sondażu „COVID 365+” przeprowadzonego przez Ipsos (międzynarodowe przedsiębiorstwo z branży badań rynku i konsultingu z siedzibą w Paryżu we Francji).

Polacy są świadomi wpływu stylu życia na przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zmienia to faktu, że mają małą aktywność fizyczna i do tego tyją. Jedna z przyczyn są ciągłe kwarantanny i zamknięcie klubów fitness, siłowni, sal gimnastycznych i basenów, z których korzystało ponad 3.000.000 Polaków. Eksperci wskazują, że konieczna jest zmiana nawyków na zdrowe oraz regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Pozostaje tylko pytanie gdzie to robić, kiedy miejsca przeznaczona do uprawiania sportu są zamknięte, a mieszkania za małe, w których teraz gnieżdżą się dzieci uczące się w domu, pracujący zdalnie oraz osoby, które unikają wychodzenia na zewnątrz w obawie przed zakażeniem.

Aktualnie problem nadwagi lub otyłości dotyczy co drugiego Polaka – wynika z danych zebranych przez Ipsos na reprezentatywnej próbie 1.000 respondentów, w ramach sondażu „COVID 365+”. W okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 aż 42 proc. Polaków statystycznie przytyło 5,7 kg.

„Nadwaga i otyłość są jednymi z kluczowych przyczyn zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Potwierdzają to liczne badania naukowe, przeprowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to dwa podstawowe elementy, które mają najistotniejszy wpływ na redukcję nadprogramowych kilogramów, a co za tym idzie, także na złagodzenie przebiegu COVID-19.” – Wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar – specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z jednej strony Polacy wydają się być tego świadomi – co trzecia osoba deklaruje, że jej zdaniem to właśnie aktywność fizyczna ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem (Ipsos Diet &Healthunder COVID-19). Z drugiej strony, aż 43 proc. dorosłych Polaków nie realizuje minimalnego poziomu aktywności, który zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu – wynika z badania MultiSport Index 2021.

W czasie pierwszego lockdownu, wiosną 2020 r., aż 43 proc. aktywnych fizycznie Polaków ujawniło, że ograniczyło liczbę treningów. Jako główny powód respondenci wskazali zamknięcie infrastruktury sportowej (MultiSport Index Pandemia).

„Niestety od wielu lat daleko Polakom do podium, na którym znajdują się najaktywniejsze fizycznie społeczeństwa w Unii Europejskiej. Utrzymujące się od marca 2020 r. ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych z pewnością mają negatywny wpływ na zaistniałą sytuację.” – Wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar – specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – „Obecnie co trzeci Polak podejmuje aktywność fizyczną rzadziej niż raz w miesiącu. Gdy doliczy się do tego godziny spędzone w pozycji siedzącej oraz niewłaściwą dietę i częste podjadanie niezdrowych przekąsek – to gotowy przepis na rozwój cukrzycy lub chorób układu krążenia, czyli tzw. schorzeń cywilizacyjnych, które obok choroby COVID-19, pozostają najważniejszym problemem zdrowotnym i główną przyczyną zgonów.” – Zaznacza dr hab. n. med. Ernest Kuchar – specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Według statystyk WHO (ang. skr. od World Health Organization – po polsku Światowa Organizacja Zdrowia, – organizacja działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmująca się ochroną zdrowia) niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest 4, wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5.000.000 zgonów rocznie. Brak ruchu jest też bezpośrednią przyczyną 27 proc. przypadków cukrzycy oraz 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca.

Z badania Ipsos „COVID 365+” wynika, że nadal 53 proc. Polaków obawia się zakażenia koronawirusem SARS–CoV-2. 39 proc. uważa, że pandemia zakończy się do wiosny 2022 roku, natomiast 31 proc. jest przekonane, że z chorobą COVID-19 trzeba będzie się zmagać co najmniej jeszcze przez 2 lub 3 lata.

Najnowsze rekomendacje WHO rekomendują, aby osoby dorosłe tygodniowo stosowany minimum 300 minut umiarkowanego lub 150 minut intensywnego wysiłku fizycznego.

Centrum Informacji /KAM/ 13.04.2021