Powiat Pilski – „Murem za polskim mundurem” – koncert wsparcia

 

Koncert „Murem za polskim mundurem”, zorganizowany w budynku Kina Iskra w Pile, był wyrazem wsparcia dla Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji i wszystkich służb, które bronią granicy Polski i Unii Europejskiej. To pierwszy taki koncert w Wielkopolsce.

 

W koncercie „Murem za polskim mundurem” uczestniczyli dowódcy i żołnierze jednostek wojskowych, stowarzyszeń wojskowych, Polskiej Policji, z którymi na co dzień Powiat Pilski współpracuje. Obecna była również młodzież, z klas wojskowych, ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

 

Marta Kubiak: najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich rodzin

 

Inicjatorem przedsięwzięcia był ppłk Sylwin Donart – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile, a Powiat Pilski włączył się w organizację tego wydarzenia. – „Uznałem, że będzie to znakomity wyraz poparcia dla działań Straży Granicznej, Policji wszystkich służb mundurowych, które z taką determinacją i narażeniem własnego życia ramię w ramie bronią naszych granic i każdego dnia stają na wysokości zadania. Wcześniej wyraziliśmy tę solidarność oświetlając siedzibę Powiatu Pilskiego na zielono, teraz włączając się w organizację patriotycznego koncertu.” – Opowiada Eligiusz Komarowski starosta pilski.

 

Gości koncertu „Murem za polskim mundurem” powitał ppłk Sylwin Donart – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile. – „Szanowni Państwo: Powiat za mundurem – idea zrodziła się w mojej głowie, ale trafiła na właściwy grunt. Do właściwej osoby. Panie Starosto cieszę się, że właśnie Pan jest adresatem tego przesłania, głęboko wierzę, że ten koncert będzie początkiem czegoś większego. By promienie słońca płynące z powiatu pilskiego rozlały się po całej Wielkopolsce, a może i dalej. Mundur łączy ludzi, to nie tylko symbol, materiał, kolor, mundur to przeszłość i przyszłość, ale przede wszystkim teraźniejszość. To są historie, wydarzenia, to są ludzie, to są emocje. Dzisiaj chodzi nam przede wszystkim o emocje szerokiej masy ludzi, bo służba jest czymś wyjątkowym. Musimy być wszyscy po tej samej stronie.” – Komentował ppłk Sylwin Donart – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile.

 

 

„Dzięki inicjatywie Pana ppłk Sylwina Donarta – Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile mamy sposobność spotkania się po to, aby oddać honor tym, którzy na to dzisiaj wyjątkowo zasługują, chroniąc naszych granic.” – Wyjaśnił Eligiusz Komarowski starosta pilski. – „Praca ma to do siebie, że decydujemy jaki zawód wybieramy, jakie czynności wykonujemy. Służba ma jeszcze jeden istotny element – to obowiązek. To wyróżnia Was od nas, którzy pracują w jednostkach cywilnych i dlatego należy Wam się ogromny szacunek, nie tylko teraz, kiedy wykazujecie swoje szczególne osobiste przymioty, swoją odwagę, oddanie, poświęcenie. Dziękuję Wam również za codzienną służbę, że zawsze jesteście z nami. Organizujemy wspólnie wiele przedsięwzięć, dzięki Wam czujemy się bezpieczni, a czasem się nawet wspólnie bawimy. W imieniu społeczeństwa Wam dziękuję, jesteśmy z was dumni.” – Podsumował Opowiada Eligiusz Komarowski starosta pilski.

 

Centrum Integracji „Iskra” jeszcze w tym roku

 

Telefonicznie połączono się także z Dariuszem Kałużnym – starostą tureckim, który gratulował pomysłu i zadeklarował, że również w swoim powiecie zorganizuje podobny koncert. Telefonicznie rozmawiano również z generałem Jarosławem Gromadzińskim – dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pan ppłk Sylwina Donarta – Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile chciał, aby energia tego koncertu dotarła do właściwych adresatów, do funkcjonariuszy, pograniczników, którzy w tym momencie stoją na ścianie wschodniej granicy.

 

„To ważne kto jest dzisiaj za nami, i choć Powiat Pilski jest daleko od nas, pamiętacie o nas. Jest to naprawdę bardzo miłe i wzruszające, dziękujemy za to. To dużo dla nas znaczy.” – Wyznał generał Jarosław Gromadziński – dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. – „Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Jak tylko będę w waszym rejonie zamelduję się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Pile, aby osobiście Wam podziękować. A na Święta przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia miłej atmosfery. Pozdrówcie swoje rodziny, one dają nam siłę, dzięki naszym rodzinom służy nam się lepiej, bo wiemy, że zawsze z nami są – podziękował generał Jarosław Gromadziński – dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej.

 

Na scenie wystąpili niezawodni artyści, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Pile oraz podopieczni Iwony Brandenburger ze Studia Piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile. Na widowni zasiedli m.in.: płk Mariusz Woźniak – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, ppłk. Paweł Onichimiuk – Komendant Placówki Straży Granicznej Poznań Ławica, w imieniu Komendanta 1 Regionalnej Bazy Logistycznej – ppłk Mariusz Krawulski – Szef Wydziału. Obecni byli także kpt. Maciej Sarnowski – Kierownik Wielkopowierzchniowego Branżowego Składu Magazynowego w Pile, ppłk Sławomir Rzadkiewicz – dowódca 100 batalionu łączności, ppłk Maciej Betka -dowódca 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie, ppłk Przemysław Majewski -Wojskowy Komendant Uzupełnień w Słupsku, major Tomasz Wola – kapelan wojskowy, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Powiat odnawia Piłę

 

Na koncert przybył podinsp. Marcin Kowalski – Komendant Powiatowy Policji w Pile, dr inż. Andrzej Brusiło – Dyrektor RDLP, Wioleta Jeziorowska – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Pile, dyrektorzy i młodzież ze szkół Zespołu Szkół Technicznych w Pile, Zespołu Szkół przy Teatralnej i Centrum „Nauka” w Pile.

 

Centrum Informacji, /DEC/ 16.12.2021