Powiat Pilski pnie się w górę

 

Powiat Pilski został laureatem ogólnopolskiego, prestiżowego rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju.

W najnowszym rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju Powiat Pilski jako jeden z 3 samorządów (powiaty, miasta, gminy) z Wielkopolski został sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów i zajął wysokie 6. miejsce wśród powiatów liczących powyżej 120.000 mieszkańców.

Powiat Pilski cały czas się rozwija. W 2020 r., mimo trudności, związanych z pandemią SARS-CoV-2, w Powiecie Pilskim, zostało zrealizowanych wiele ważnych inwestycji i innowacyjnych projektów. Najbardziej znanym przedsięwzięciem była odbudowa Stadionu Powiatowego przy ul. Okrzei w Pile. Powiatowe Centrum Edukacji w Pile dzięki pozyskanym środkom wyposażyło w nowoczesny sprzęt 4 pracownie do praktycznej nauki zawodów: spawalnictwa, samochodową, pracownię CNC – programowania obrabiarek sterowanych numerycznie i pracownię komputerową wspomagania projektowania CAD/CAM. W znaczącym stopniu, rekordowym w historii, został dofinansowany Szpital Powiatowy w Pile. To tylko główne i najbardziej znane przedsięwzięcia, która poprawiają jakość życia dla mieszkańców Powiatu Pilskiego.

Powiat Pilski wyprzedził bezpośrednio Powiat Poznański, który zajął 5. miejsce, a zwycięzcą Rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju 2020 został Powiat Kielecki. W pierwszej 30. z wielkopolskich powiatów zostały sklasyfikowane jeszcze 3 powiaty (Powiat Koniński (17), Powiat Ostrowski (28), Powiat Gnieźnieński (29). W kategorii “miasta na prawach powiatu”, 9. miejsce zajął Kalisz.

„W 2019 roku Powiat Pilski w rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju zajął 11. miejsce.” – Przypomina mówi Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. – „W 2020 roku Powiat Pilski zajął już 6. Miejsce. To bardzo satysfakcjonujące, że nasza ciężka praca dla mieszkańców została zauważona i doceniona. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom oraz przyjaciołom Powiatu, dzięki którym osiągnęliśmy tak dobry wynik.” – Komentuje, zdobyte przez Powiat Pilski 6. miejsce w rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju, Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Samorządy sklasyfikowane w Rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju są oceniane przez ekspertów według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych:

  1. działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
  2. rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
  3. rozwój społeczeństwa informacyjnego;
  4. rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
  5. umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
  6. promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
  7. wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
  8. promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
  9. współpraca krajowa i międzynarodowa;
  10. działania promocyjne.

 

Centrum Informacji /DEC/ 23.01.2021

Centrum Integracji „Iskra” jeszcze w tym roku

Related Post