PragmaGO przyśpiesza rozwój

 

PragmaGO zamknęła rok 2021 z rekordowym wynikiem 1.020.000.000 zł obrotu. Blisko 60 proc. wzrost w stosunku do 2020 roku, kiedy wyniósł on 640.000.0000 zł, to rezultat dynamicznego rozwoju nowych usług i produktów finansujących małe i średnie przedsiębiorstwa i usługi faktoringu, która dla istniejącego od 1996 roku przedsiębiorstwa stanowi podstawę działalności. PragmaGO to obecnie wiodący dostawca faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Około 19 proc. korzystających z tej formy finansowania podmiotów gospodarczych to klienci PragmaGO– „Oferujemy mądre pieniądze.” – Wskazuje Zarząd, uzasadniając to dostosowywaniem się do zmieniających się potrzeb klienta.

 

„Ambasadorzy” i Certyfikaty Jakości Instytutu Biznesu

 

W 2022 roku PragmaGO chce zwiększyć swoje obroty o kolejne 50 proc., rozwijając współpracę z partnerami i wykorzystując rosnące spektrum kanałów sprzedaży. Umożliwi to dotarcie do nowych klientów (np. merchantów) z premierowymi produktami – m.in. pożyczką typu Revenue Based Financing (RBF) – czyli zaliczką przychodową czy finansowaniem podatków (m.in. we współpracy z biurami rachunkowymi). Celem pozostaje też stałe zwiększanie udziału w rynku faktoringu.

 

Głównym obszarem działalności PragmaGO pozostaje factoring. Jednak w ostatnich latach oferta przedsiębiorstwa została poszerzona o nowe produkty, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymują finansowanie dostosowane do ich potrzeb i utrzymują w ten sposób płynność.

 

„PragmaGO proponuje „mądre pieniądze”. Mając długoletnie doświadczenie i znając zmieniające się potrzeby przedsiębiorców, na bieżąco dopasowuje do nich swój asortyment, proponując im atrakcyjne i wygodne formy pożyczek, co często stanowić może „być albo nie być” w ich bieżącej działalności.” – Wyjaśnia Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

Już od lat przedsiębiorstwo oferuje m.in. produkty pożyczkowe z odnawialnym, bezpłatnym limitem, jak również faktoring on-line (stawkowy, ryczałtowy czy odwrotny), a dzięki coraz szerszej współpracy z nowymi partnerami czy rozwojowi nowych kanałów dystrybucji – proponuje obecnie swoją ofertą do coraz większej grupy klientów. Przedsiębiorcy zyskują świadomość, za pomocą jakich narzędzi mogą zapewnić konieczne środki na codzienne funkcjonowanie swojej działalności. Oferowane przez PragmaGO produkty uwzględniają zarówno możliwości jak i specyfikę konkretnej branży, a także całego otoczenia rynkowego. – „Przed 2021 rokiem głównymi grupami klientów PragmaGO byli przedsiębiorcy z tradycyjnych biznesów offline’owych – TSL, budownictwo, handel hurtowy, dziś Spółka dociera do znacznie szerszego kręgu zainteresowanych produktami.” – Wyjawia przyznaje Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

Certyfikat Jakości

 

Rok 2021 okazał się dla PragmaGO przełomowy. Dzięki integracjom partnerskim tysiące przedsiębiorców, działających na rynku e-commerce, otrzymało możliwość skorzystania z transakcji on line. Oferta dotarła do sprzedających i kupujących w e-commerce (produkty finansowania dla e-sklepów oraz metoda płatności dla kupujących w nich) czy freelancerów. W 2020 roku PragmaGO przejęła spółkę Brutto, która specjalizuje się w integracjach partnerskich m.in. z platformami do fakturowania, pozyskując w ten sposób nowych klientów, a w ostatnim kwartale zintegrowała się z PayTel – jednym z wiodących operatorów terminali do obsługi płatności offline, a tym samym – do grona klientów Spółki dołączyli też sprzedawcy i usługodawcy realizujący detaliczną sprzedaż offline’ową do konsumentów.

 

Jednocześnie nadal kluczowa pozostaje pierwotna specjalizacja, dająca PragmaGO stabilność, która pozawala jej na rozwijanie innych, nowatorskich, usług finansowych. – „Najmocniej Spółce rósł faktoring (limity do 1.000.000 zł) oraz online’owe niskonominałowe pożyczki (limity do 50.000 zł). W 2022 roku zakładamy, że produkty te nadal będą mocno rosły, a do tego dołożymy jeszcze finansowanie podatków i MCA (RBF).” – Zapowiada Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

Revenue Based Financing (RBF) to produkt innowacyjny, bowiem wartością dla korzystających z usługi klientów jest tu uzależnienie wysokości rat od poziomu ich obrotów. – „Oznacza to, że kiedy obroty sprzedawcy maleją, to płaci on niższą ratę, a kiedy rosną – większą.” – Wyjaśnia Daniel Mączyński – Wiceprezes PragmaGO, zasiadający także w zarządzie należącej do tego przedsiębiorstwa spółce Brutto.pl. Jak działa finansowanie RBF? – „Sprzedawca, korzystający z finansowania PragmaGO, nie będzie musiał stresować się, w związku z sezonowością swojego biznesu czy zewnętrznymi turbulencjami, na które nie ma wpływu. Po prostu spłaca pożyczkę, wtedy, kiedy zarabia.” – Tłumaczy Daniel Mączyński – Wiceprezes PragmaGO.

 

Przemysł 4.0 – element wyrównywania szans między regionami

 

Kolejną nową grupą kontrahentów PragmaGO są klienci biur rachunkowych, zainteresowani m.in. odroczeniem płacenia podatków. – „W połowie stycznie 2022 r. będziemy udostępniać, m. in. biurom rachunkowym, aplikację umożliwiającą rozpoczęcie pracy w charakterze brokera bądź pośrednika finansowego i to dosłownie w momencie, kiedy “trafi się” klient zainteresowany produktem PragmaGO.” – Mówi Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO i porównuje tę usługę do propozycji Ubera, tylko że w tym przypadku dla brokerów, w świecie finansów.

 

PragmaGO zapowiada dalsze docieranie do klientów z core’owym produktem – faktoringiem, w tym przypadku skierowanym do sprawdzonego i znanego już PragmaGO segmentu odbiorców. – „Nadal wyzwaniem jest edukacja przedsiębiorców i budowanie świadomości, czym w ogóle jest faktoring, w których przypadkach może być alternatywą, a nawet lepszą propozycją, dla produktów finansowych.” – Uważa Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

Dystrybucja oferowanych przez PragmaGO produktów opiera się na 4 filarach:

  1. broker,
  2. partner,
  3. własny dział handlowy, który indywidualnie zajmuje się każdym klientem. Pracownik tego działu sprawuje opiekę nad interesantami, mogąc każdemu z osobna doradzić najlepsze rozwiązanie i skorzystanie z odpowiadającego potrzebom produktu,
  4. kanał www (SEO, SEM),

 

Zdaniem Tomasza Boduszka  – Prezesa Zarządu PragmaGO, kanały te umożliwiają trafienie do jak najszerszej grupy odbiorców z produktami Spółki. – „Każdy z nich może być dostosowany do specyfiki danego klienta czy jego aktualnych potrzeb biznesowych.” – Dodaje Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

Jacek Janiszewski: Hybrydowe Welconomy Forum in Toruń

 

Jednym z kluczowych aspektów rozwoju PragmaGO jest stale zwiększająca się baza partnerów. – „To coraz szersze spektrum, dzięki któremu Spółka się rozwija.” – Twierdzi Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO. Obecnie są to m.in.: aplikacje do wystawiania faktur np. Fakturownia.pl, internetowe biura rachunkowe np. inFakt, e-commerce – market place’y i platformy e-sklepowe: Allegro, Shoper, SkyShop, dystrybutorzy e-commerce, np. TIM, dystrybutorzy stacjonarni, np. 3W Dystrybucja, branża TSL. Jak zaznacza Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO, kanał partnerski odpowiada obecnie za ok. 20 proc. biznesu i jego udział cały czas rośnie.

 

 „PragmaGO stało się kluczowym dostawcą finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), co, zwłaszcza w obecnej sytuacji, stanowi pozytywny sygnał dla tych przedsiębiorców, którzy chcą bez zakłóceń działać i realizować swoje plany rozwojowe.” – Przekonuje Tomasz Boduszek – Prezes Zarządu PragmaGO.

 

2021 rok PragmaGO kończy z obrotami na poziomie 1.020.000.000 zł, wobec 640.000.000 zł w 2020. Pod względem liczby klientów faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw, Spółka ma dziś 19 proc. udziałów w rynku z 4.317 odbiorcami tej usługi w samym 3 kwartale 2021 roku.

 

„Naszą ambicją jest powtórzyć skalę wzrostu rok do roku, a przede wszystkim zwiększyć jeszcze skalę biznesu o co najmniej 50 proc.” – Deklaruje Tomasz Boduszek – Prezes PragmaGO i dodaje, że kierowana przez niego Spółka wdraża obecnie szereg ciekawych projektów partnerskich, które mają przyczynić się do tego wzrostu. Ujawnia też, że w 2022 roku PragmaGO docierać będzie do merchantów z kolejnymi produktami dostosowanymi do ich indywidualnych potrzeb.

 

Ambasadorzy i Certyfikaty Jakości Instytutu Biznesu

 

Choć PragmaGO istnieje już 25 lat, to w ciągu ostatnich dwóch lat dokonały się w niej zmiany, które wyznaczyły nowy kierunek. Spółka znacznie poszerzyła swoją ofertę. Od niedawna PragmaGO należy do Polish Enterprise Funds. Inwestycja tego Funduszu to dopływ środków finansowych, ale również zaplecza doradczego. Jak zaznaczają reprezentanci PragmaGO, dzięki temu możliwe jest realizowanie założeń odzwierciedlonych w samej nazwie przedsiębiorstwa „GO” to bowiem szybkość działania i ciągłe podążanie naprzód w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów.

 

Centrum Informacji, /DEC/ 18.01.2021

Related Post