Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy

Film dokumentalny p.t: „Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy” w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego. To obraz opowiadający o niezłomnej bohaterce Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarności” od dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej samolotowej śmierci w Smoleńsku. Film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy prostej dziewczyny z Kresów splatają się w sposób niebanalny z historią.

Wątek pierwszy – mówi o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy – spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70. XX w. Anna Walentynowicz działa w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, za co została usunięta z pracy. W jej obronie wybucha strajk Sierpnia ‘80. Mimo, że jest jednym z przywódców „Solidarności”, zostaje zmarginalizowana przez Lecha Wałęsę – innego działacza zwiazkowego. Lata 80. XX wieku to działania antykomunistyczne i pobyty w więzieniu. Przeciwniczka Okrągłego Stołu i koncepcji III Rzeczpospolitej Polskiej, skazana na polityczny niebyt, jej renesans nastąpił za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Drugi wątek – to podróż syna i wnuka na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i własnych korzeniach.

Wątek trzeci – opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lat po tragicznej śmierci Bohaterki w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem zwłok matki i babci, by zgodnie z wolą zmarłej, pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Poszukują Jej zwłok, a także prawdy o Niej.

Dlatego też film jest w dużym stopniu opowieścią o Januszu i Piotrze Walentynowiczach.

Film powstawał na przestrzeni ponad 20 lat. Realizatorzy od 2000 roku towarzyszyli z kamerą Annie Walentynowicz w jej działaniach na rzecz Polski, towarzyszyli synowi i wnukowi w czasie peregrynacji zwłok matki i babci po Polsce w 2012 roku oraz ich podróży w 2014 roku na polskie Kresy, gdzie urodziła się Anna Walentynowicz. Wracali tam z kamerą jeszcze kilka razy.

„Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd zmierzamy to film dokumentalny o legendzie „Solidarności” Annie Walentynowicz. Reżyseria: Jerzy Zalewski i Krzysztof Wojciechowski. Zdjęcia: Iwo Swiłło i Michał Zieliński. Muzyka: Janusz Grudziński. Film Wyprodukowany został przez Studio Filmowe Dr Watkins i był współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej. Mecenasem filmu jest: Polski Koncern Naftowy Orlen.

Centrum Informacji /TOM/ 8.11.2021